ՍԴ դատավորները գտնում են, որ վաղ կենսաթոշակի օրենքը հարիր չէ իրենց անձնական որակներին, ձգտումներին. Արա Ղազարյան
13/01/2020 13:47
«Մարդու անձնական կյանքի իրավունքը ներառում է նաև մարդու կարիերա անելու հնարավորության հանդեպ հարգանք, Սահմանադրական դատարանի դատավորները կարիերա են արել, ամբողջ կյանքում դատավոր դառնալու երազանք ու ձգտում են ունեցել, հիմա առաջարկում են գումարը վերցնեն ուղղակի հեռանան: Մենք գործ ունենք մարդու անձնական ձգտումների հետ, մարդիկ կենսագրություն, անցած ճանապարհ ունեն, ամեն ինչ գումարով չի որոշվում: ՍԴ դատավորները գտնում են, որ այս օրենքը հարիր չէ իրենց անձնական որակներին, ձգտումներին», - Аysor.am-ի հետ զրույցում ասաց միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ դատավորներին բարձր կենսաթոշակի դիմաց հրաժարական առաջարկող հնարավորությունից մինչ օրս որևէ դատավորի չօգտվելու փաստին:
«Այս օրենքը տարակուսանք է առաջացնում նախ այն պատճառով, որ տարբերակված կարգավորում է առաջարկում: Այսինքն, այսպես կոչված, սոցիալական փաթեթը վերաբերում  է ՍԴ դատավորների միայն մի մասին, մյուս մասին չի վերաբերում: Եվ այստեղ հարց է  առաջանում, թե այդ օրենքի նպատակն ընդհանրապես ո՞րն է: Այս օրենքը ունի նպատակ, որը անհամապատասխան է դատական իշխանության անկախության հետ», - ընդգծեց փաստաբանը:
Аysor.am-ի հարցին՝ արդյոք  Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ սկսված քաղաքական գործընթացները կարելի է դիտարկել որպես ճնշում Սահմանադրական դատարանի վրա, Արա Ղազարյանը պատասխանեց.
«Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ այս ընթացքում այնքան քաղաքական անհանդուրժողականության խոսք է հնչել, որ նրա հետ կապված ցանկացած գործընթաց միևնույն է թողնում է հետք, որ դրա տակ թաքնված է նրա անձի նկատմամբ քաղաքական խտրականություն: Մի կողմից ՍԴ նախագահին վարկաբեկում են, մյուս կողմից իրավական գործընթաց են սկսում: Պարզ է, որ այդ իրավական գործընթացի օբյեկտիվությունը կասկածի տակ է»:
Արա Ղազարյանը շեշտեց, որ Սահմանադրական դատարանում ճգնաժամ գոյություն չունի և երբեք չի եղել:
«Սահմանադրական դատարանն այնքան արդյունավետ որոշումներ է կայացրել, այնքան համակարգային խնդիրներ է լուծել՝ մանավանդ անցած մեկ ու կես տարում, որ անլուրջ է խոսել ճգնաժամի մասին: Եվ այդ որոշումները ինձ, որպես փաստաբանի, բազմաթիվ հարցերում օգնել են: Ես ՍԴ դատարանի որոշմամբ մտել եմ դատարան և կարողացել եմ հասնել կալանավորի ազատ արձակման, ես ոնց կարող եմ ասել, թե ճգնաժամ կա», - ասաց նա:

Судьи Конституционного суда считают, что этот закон о досрочном выходе на пенсию не соответствует их личным качествам и стремлениям – Ара Казарян
13/01/2020 17:57
«Право на неприкосновенность частной жизни включает также уважение к возможности карьерного роста человека. Судьи Конституционного суда сделали карьеру, всю жизнь мечтали и стремились стать судей, а сейчас им предлагают взять деньги и уйти. Мы имеем дело с личным стремлением людей, с биографией людей, с пройденным путем, деньгами не все решается. Судьи Конституционного суда считают, что этот закон не соответствует их личным качествам и стремлениям», - заявил в беседе с корреспондентом Аysor.am специалист по международному праву, адвокат Ара Казарян, касаясь того, что никто из судей по сей день не воспользовался предлагаемой судьям КС возможностью высокой пенсии взамен на отставку.
«Этот закон вызывает недоумение, прежде всего, по той причине, что предлагает дифференцированное регулирование. То есть, так называемый социальный пакет касается только одной части судей КС и не касается другой части. Таким образом, возникает вопрос, в чем вообще цель этого закона? Этот закон преследует цель, которая не соответствует независимости судебной системы», - подчеркнул адвокат.
На вопрос корреспондента Аysor.am, можно ли рассматривать начатые в отношении председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна политические процессы в качестве давления на Конституционный суд, Ара Казарян ответил:
«В адрес Грайра Товмасяна за этот период прозвучало столько риторики нетерпимости, что любой связанный с ним процесс все равно оставляет впечатление, что под ним скрывается политическая нетерпимость к его фигуре. С одной стороны председателя Конституционного суда дискредитируют, с другой стороны, начинают правовой процесс. Ясно, что объективность этого правового процесса находится под сомнением».
Ара Казарян отметил, что в Конституционном суде кризиса не существует, и никогда не было.
«Конституционный суд принял столько эффективных решений, решил столько структурных проблем, особенно в течение прошедшего одного с половиной года, что говорить о кризисе – несерьезно. И эти решения в различных вопросах помогали мне как адвокату. Благодаря решению КС, я обратился в суд и добился освобождения заключенного, как я могу говорить о существовании кризиса в КС», - заявил он.