Այս իշխանություններն ավելի վատն են, քան փչացած ժամացույցը. Արսեն Բաբայան
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը ֆեյսբուքի իր իր էջում անդրադարձել է Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ թոշակի ուղարկելու մասին օրենքի ընդունման ընթացակարգերի խախտումներին։ Նա գրել է.
«Ինչպես և խոստացել էի` ՍԴ դատավորներին կաշառելու կուլմինացիան.
Եվ այսպես, այս օրերին մանրամասն ներկայացրեցի բոլոր այն խախտումները, որոնք կատարվել են ՍԴ դատավորներին կաշառք տալու օրենքի ընդունման ամբողջ գործընթացում:
Այդ ապօրինություններն արդեն բավարար են հաստատելու, որ այդ օրենքը պարզապես չի ընդունվել:
Բայց հիշեցնեմ, որ դեկտեմբերի 30-ին առաջին անգամ գրելով այս մասին, ակնարկեցի, որ այդ օրենքի քվեարկությունը չէր կարող տեղի ունեցած լինել գործուղման մեկնած պատգամավորների կողմից փակ ծրարներով:
Այժմ ժամանակն է խոսելու հենց այդ մասին:
Այսպիսով, որքա՞ն ձայն էր պետք ՍԴ դատավորներին կաշառք տալու մասին օրենքը ընդունելու համար, առնվազն՝ 80 ձայն:
Քանի՞ պատգամավոր է կողմ քվեարկել այդ օրենքին:
Անտեղյակները, միամիտները, անգրագետները, ինչպես նաև վերջիններիս հավասարեցված քաղաքական իշխանությունները կասեն 82 ձայն, բայց մենք գոնե գիտենք, որ այս իշխանությունների բերանում ճիշտ խոսք չկա:
Ցավոք, այս իշխանություններն ավելի վատն են, քան փչացած ժամացույցը։
Եթե փչացած ժամացույցն օրվա ընթացքում երկու անգամ ճիշտ ժամ է ցույց տալիս, ապա օրվա իշխանությունը նույնիսկ դրան ընդունակ չէ:
Մեր ժողովրդի համար առաջիկայում ամենամեծ զարմանքն այն է լինելու, որ օրվա քաղաքական իշխանությունները կկարողանան որևէ ճիշտ բան ասել:
Ի՞նչ է ասում ԱԺ կանոնակարգի 60-րդ հոդվածի 5-րդ կետը.
«5. Ազգային ժողովի կողմից գործուղման մեկնող պատգամավորը կարող է հարցի քվեարկության վերաբերյալ իր որոշման մասին գրավոր տեղեկացնել Ազգային ժողովի նախագահին: Պատգամավորի ստորագրած գրությունը փակ ծրարով Աշխատակազմ պետք է հանձնվի նախապես՝ մինչև գործուղման մեկնելը: Ծրարի վրա եւ գրությունում նշվում է հարցի անվանումը, իսկ գրությունում` հարցին կողմ, դեմ կամ ձեռնպահ, ինչպես նաեւ ընտրվող պաշտոնում թեկնածուին կողմ կամ դեմ քվեարկելու մասին պատգամավորի որոշումը: Աշխատակազմի ծառայողը ծրարը բացում և գրությունն Ազգային ժողովի նախագահին, իսկ էլեկտրոնային համակարգը չգործելու դեպքում հաշվիչ հանձնախմբի նախագահին է ներկայացնում հարցի քվեարկությունից առաջ: Քվեարկությունից հետո գրությունը կցվում է նիստի արձանագրությանը»։
Այս դրույթից առնվազն երկու պարզ եզրահանգում.
1. Ծրարը պետք է թողնել մինչև գործուղման մեկնելը:
2. Պետք է մինչև պատգամավորների գործուղման մեկնելն առկա լինի այն նախագիծը, որին նրանք կողմ, դեմ կամ ձեռնպահ են քվեարկում:
Համաձայն ԱԺ կայքում տեղադրված տեղեկատվության, երկրորդ ընթերցմանը ծրարներով քվեարկել են յոթ պատգամավորներ, որոնցից հինգը 2019թ. դեկտեմբերի 9-14-ը գտնվել են գործողման մեջ՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում:
ԱԺ կայքից տեղեկանում ենք նաև, որ երկրորդ ընթերցման նախագիծը Ազգային ժողովին է ներկայացվել դեկտեմբերի 11-ին՝ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի առաջարկությունների հիման վրա, որն էականորեն տարբերվել է առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծից:
Իսկ կարո՞ղ էին պատգամավորներն ավելի շուտ ծանոթանալ այն նախագծին, որը պարզապես գոյություն չի ունեցել:
Հետևաբար, այդ հինգ պատգամավորները կամ ծրարները փոխանցել են ԱԺ-ին իրենց գործողման մեջ գտնվելու և ոչ թե գործուղման մեկնելուց առաջ, ինչպես պահանջվում է օրենքով, կամ իրենք կողմ են քվեարկել մի նախագծի, որը կարող էին միայն երազում տեսած լինել:
Հռետորական հարց՝ արդյո՞ք իրենք նույն կերպ կողմ քվեարկած կլինեին մի նախագծի, որում իրենց հասցեին, օրինակ` հայհոյանքներ լինեին:
Թե՞ այստեղ գործել է խորհրդային ժամանակներից հայտնի «չեմ կարդացել, բայց դեմ եմ» թևավոր խոսքի ուղիղ հակառակը՝ «չեմ կարդացել, բայց կողմ եմ»:
Վստահեցնում եմ բոլորին, որ նման անհեթեթ գաղափար կարող էր ծնված լինել Վլադիմիր Վարդանյանի, Ռուստամ Բադասյանի և նրանց նմանների գլխում:
Ցանկացած իրեն հարգող վարչապետ այս ամենը կարդալուց հետո առանվազն «SMS»–ով հրաժարականի դիմում կպահանջեր քաղաքական իշխանության իրավական մտքի «ռահվիրաներ» Վլադիմիր Վարդանյանից և Ռուստամ Բադասյանից, իսկ նորմալ պետության նախագահն անմիջապես կդիմեր Սահմանադրական դատարան:
Բայց հաշվի առնելով, որ մենք վաղուց արդեն նորմալ պետությունների շարքում չենք, սպասենք միայն «ռահվիրաների» վնգստոցներին և Հանրապետության նախագահի արդեն վաղուց սովորական դարձած, ոչինչ չասող, լղոզված տեքստերին:

Эти власти хуже, чем испорченные часы – Арсен Бабаян
Бывший заместитель руководителя аппарата парламента Армении Арсен Бабаян обратился на своей странице в Facebook к нарушениям процедуры принятия закона о досрочном выходе на пенсию судей Конституционного суда.
«Как и обещал – кульминация дачи взяток судьям Конституционного суда.
Итак, в эти дни я представил подробности всех тех нарушений, которые совершены в течение всего процесса принятия закона о даче взятки судьям Конституционного суда.
Этих незаконностей уже достаточно для подтверждения того, что этот закон просто не принят.
Однако напомню, что впервые написав об этом 30 декабря, я отмечал, что голосование по этому закону не могло состояться с помощью переданных находящимися в командировке депутатами конвертов.
Сейчас пришла пора поговорить именно об этом.
Таким образом, сколько голосов нужно было для принятия закона о даче взятки судьям Конституционного суда? Как минимум 80 голосов. Сколько депутатов проголосовало за закон? Неосведомленные, наивные, неграмотные, а также приравненные к последним политические власти скажут – 82 голоса, но мы-то знаем, что в устах этой власти нет ни слова правды.
К сожалению, эти власти хуже, чем испорченные часы.
Если испорченные часы в день два раза показывают правильное время, то сегодняшняя власть неспособна даже на это.
Больше всего наш народ удивиться в дальнейшем тому, что сегодняшняя политическая власть может сказать хоть слово правды.
Что гласит пункт 5 статьи 60 закона «Регламент Национального Собрания»:
«5. Депутат, направляемый Национальным Собранием в командировку, вправе письменно известить председателя Национального Собрания о своем решении по вопросу голосования. Подписанное депутатом официальное письмо в закрытом конверте должно быть заранее передано в Аппарат, до его отбытия в командировку. На конверте и в официальном письме указываются название вопроса, а в официальном письме – решение депутата о голосовании по вопросу "за", "против" или "воздержался", а также "за" или "против" кандидата на избираемую должность. Служащий Аппарата вскрывает конверт и до начала голосования представляет официальное письмо по вопросу председателю Национального Собрания, а в случае сбоя в работе электронной системы – председателю счетной комиссии. После голосования официальное письмо прилагается к протоколу заседания».
Из этого положения следуют два простых вывода:
1. Письмо в закрытом конверте должно быть оставлено до отъезда в командировку.
2. Проект, по которому депутаты голосуют "за", "против" или "воздержался", должен существовать до их отъезда в командировку.
Согласно установленной на сайте парламента информации, по законопроекту во втором чтении голосовали с помощью конвертов семь депутатов, пять из них 9-14 декабря 2019 года находились в командировке – в Федеративной Республике Германия.
На сайте парламента мы узнаем также, что законопроект во втором чтении был представлен Национальному Собранию 11 декабря, на основании предложений депутата Ваагна Овакимяна, и существенно отличался от принятого в первом чтении проекта.
Могли ли депутаты раньше ознакомиться с тем законопроектом, который просто не существовал?
Следовательно, эти пять депутатов либо передали конверты Аппарату парламента в период пребывания в командировке, а не до отъезда в командировку, как требует закон, либо проголосовали за законопроект, который могли увидеть лишь во сне.
Риторический вопрос: проголосовали бы они таким же образом за какой-нибудь проект, в котором, например, содержатся ругательства в их адрес?
Или здесь действовал прямо противоположный известной крылатой фразы советских времен "не читал, но против" вариант – "не читал, но за".
Уверяю всех, что подобная нелепая мысль могла прийти в голову Владимиру Варданяну, Рустаму Бадасяну и им подобных.
Любой уважающий себя премьер-министр после чтения всего этого, как минимум, потребовал бы по "SMS" отставки "пионеров" правовой мысли Владимира Варданяна и Рустама Бадасяна, а президент нормального государства сразу обратился бы в Конституционный суд.
Однако, учитывая, что мы уже давно не входим в число нормальных государств, остается ждать лишь скуления "пионеров" и уже ставших привычными, ничего не говорящих, размытых текстов Президента республики.