Իրանում բողոքի ցույցերի ընթացքում ձերբակալվել է մոտ 30 մարդ
«Ուկրաինայի Միջազգային ավիաուղիների» ինքնաթիռի կործանումից հետո Իրանում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի ընթացքում ձերբակալվել է մոտ 30 մարդ, նրանցից մի քանիսն արդեն ազատ են արձակվել, հայտնում է «Tasnim» գործակալությունը՝ հղում անելով երկրի դատական իշխանության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գոլյամխոսեյն Էսմայիլին:
«Վերջին իրադարձությունների ընթացքում տեղի են ունեցել ձերբակալություններ, բայց ես տեղեկություններ չունեմ ձերբակալվածների ստույգ թվի վերաբերյալ: Նախնական տվյալով՝ մոտ 30 մարդու մասին է խոսքը», - հայտարարել է Էսմայիլին:
Իրանական դատական  համակարգի ներկայացուցիչն ասել է, որ դատավարությունից հետո կալանավորված քաղաքացիների մի մասն ազատ է արձակվել: Բացի այդ, նա ավելացրել է, որ բացի Բրիտանիայի դեսպանից, բողոքներին մասնակցող օտարերկրյա քաղաքացիներ չեն նկատվել:
Շաբաթ օրը հարյուրավոր ուսանողներ հավաքվել էին Թեհրանի Ամիր Քաբիր համալսարանի շենքի դիմաց՝ հարգանքի տուրք մատուցելու ուկրաինական ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածներին:

В Иране в ходе протестов задержали около 30 человек
Около 30 человек были задержаны в ходе протестов в Иране после крушения самолета "Международных авиалиний Украины", некоторых из них уже отпустили, сообщает агентство Tasnim со ссылкой на официального представителя судебной власти страны Голямхосейна Эсмаили.
"Во время последних событий проходили задержания, однако я не имею информации о точном количестве задержанных. По предварительным данным, около 30 человек", - заявил Эсмаили.
Представитель судебной власти Ирана сообщил, что после судебного разбирательства некоторые из задержанных граждан были отпущены. Кроме того, он добавил, что кроме посла Великобритании, иностранных граждан, участвующих в протестах, замечено не было.
В субботу сотни студентов собрались у здания университета имени Амира Кабира в Тегеране почтить память погибших при крушении украинского самолета.