Գևորգ Լոռեցյանի պաշտպանը միջնորդել է, որ Արայիկ Հարությունյանը հարցաքննվի
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախկին փոխնախարար Գևորգ Լոռեցյանի պաշտպանը միջնորդել է, որ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը հարցաքննվի:
«Սրանով մենք փորձում ենք ապացուցել, որ Գևորգ Լոռեցյանը, նախքան ձերբակալումը, դիմել էր, որ ազատվի իր պաշտոնից, ու ես կարծում եմ, որ դա էական է այս քրեական գործի համար», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Լոռեցյանի պաշտպան Լևոն Սահակյանը։
Պաշտպանն ասաց, թե այլ մանրամասներ այս պահին չի կարող ներկայացնել, միայն հստակեցրեց, որ միջնորդությունը նախքան տոներն են ներկայացրել, սակայն մինչ այս պահը դեռ պատասխան չեն ստացել։
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 4-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունը ձերբակալել էր կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի սպորտի գծով տեղակալ Գևորգ Լոռեցյանին։
Լոռեցյանը ձերբակալվել է կաշառք վերցնելու կասկածանքով։
Նրա հետ ձերբակալվել էին նաև վերջինիս վարորդն ու ՀՀ-ում գործող ֆուտբոլային ակումբներից մեկի նախագահն, ով միաժամանակ հանդիսանում է նաև մի շարք մատակարարող ընկերությունների փաստացի ղեկավարը:
Դեկտեմբերի 7-ին Լոռեցյանը, նրա վարորդը և հայկական ֆուտբոլային ակումբներից մեկի նախագահը կալանավորվեցին. վերջիններիս մեղադրանք է առաջադրվել։

Адвокат Геворка Лорецяна ходатайствовал о допросе Араика Арутюняна
Адвокат бывшего заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Геворка Лорецяна подал ходатайство о допросе министра Араика Арутюняна.
«Тем самым мы пытаемся доказать, что Геворк Лорецян до ареста обратился с просьбой об освобождении от работы, я считаю, что это существенно для данного уголовного дела», заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Г.Лорецяна Левон Саакян.
Он отметил, что не может сейчас сообщить другие подробности, уточнив, что ходатайство было представлено до праздников, однако ответ до сих пор не получен.
Напомним, 4 ноября Служба национальной безопасности Армении задержала заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Геворка Лорецяна.
Геворк Лорецян задержан по обвинению в получении взятки в особо крупном размере.
Вместе с заместителем министра были задержаны также его водитель и глава одного из футбольных клубов, который является также руководителем ряда компаний-поставщиков.
Геворк Лорецян и президент одного из футбольных клубов были арестованы 7 декабря, им предъявлены обвинения.
Решением премьер-министра Армении Никола Пашиняна, 26 декабря Геворк Лорецян освобожден от должности заместителя министра образования, науки, культуры и спорта.