Թրամփ. Միացյալ Նահանգները չի ձգտում Իրանում ռեժիմի փոփոխության
Միացյալ Նահանգները նպատակ չունի փոփոխել Իրանում ռեժիմը, բայց սերտորեն հետևում է իսլամական հանրապետությունում բողոքի ցույցերով պայմանավորված իրավիճակին: Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ ելույթ ունենալով Վիսկոնսինում հավաքված աջակիցների հետ: Հեռարձակումը վարում էին ամերիկյան հեռուստաալիքները:
«Այդ պահին իրանցիները դուրս են եկել փողոց այնպիսի քանակությամբ, ինչպիսին երբևէ չի եղել: Նրանք բողոքում են ռեժիմի բռնաճնշումների դեմ և պահանջում ավելի լավ ապագա, մեծ մարդիկ: Մարդիկ հոգնել են կառավարության թալանից՝ մահ, բռնություն և պատերազմ սերմանելու համար», - հայտարարել է Սպիտակ տան ղեկավարը:
«Ես նախազգուշացնում եմ Իրանի կառավարությանն այն մասին, որ չպետք է թույլ տա բռնություն կամ  որևէ ցուցարարի մահ, ամբողջ աշխարհը հետևում է դրան», - ասել է Թրամփը: Նրա խոսքով ՝ «հազարավոր բողոքողներ» արդեն զոհ են դարձել: «Մենք աջակցում ենք իրանական ժողովրդին և ազատության համար նրանց պայքարին: Ինչ-որ անհավատալի բան է կատարվում», - հավելել է նախագահը:

Трамп: США не стремятся к смене режима в Иране
Соединенные Штаты не ставят целью смену режима в Иране, но внимательно отслеживают ситуацию с акциями протеста в исламской республике. Об этом заявил во вторник президент США Дональд Трамп, выступая перед сторонниками в штате Висконсин. Трансляция велась американскими телеканалами.
"В этот момент иранцы вышли на улицы в таком количестве, какого еще не было. Они протестуют против репрессий режима и требуют лучшего будущего, великие люди, - утверждает глава Белого дома. - Народ устал смотреть, как их власть грабит Иран, чтобы сеять смерть, насилие и войны".
"Я предупреждаю правительство Ирана о том, что оно не должно допускать насилия или убивать кого-либо из протестующих, весь мир следит за этим", - сказал Трамп. По его версии, жертвами стали уже "тысячи протестующих". "Мы поддерживаем иранский народ и борьбу за свободу. Происходит нечто невероятное", - добавил президент.