«Ժողովուրդ». Հիվանդանոցներում սոցշահառուներին հրաժարվում են սպասարկելուց
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Պետական համակարգի մի շարք աշխատողներ, որոնք համարվում են սոցփաթեթի շահառուներ, հայտնվել են անհարմար դրության մեջ: Արդեն մի քանի օր է՝ մարդիկ դիմում են տարբեր հիվանդանոցներ այս կամ այն գանգատով, բայց չեն կարողանում բուժում ստանալ:
«Ժողովուրդ» թերթը տեղեկացավ, որ սոցշահառուները, որոնք այս օրերին մոտենում են բուժհաստատություններ բուժսպասարկում ստանալու նպատակով, առանց բացառության մերժվում են: Հիվանդանոցներում նրանց հրաժարվում են սպասարկելուց՝ պատճառաբանելով, որ կա´մ «ծրագիրն է թռած, չի աշխատում», կա´մ էլ բազան թարմացված չէ, հին տվյալներով չեն կարող սպասարկել սոցշահառուներին:
Տեղեկացնենք, որ սոցփաթեթի համար նախատեսված բազան սովորաբար թարմացվում է երկու ամիսը մեկ անգամ, սակայն չի արվել: Ո՞րն է խնդիրը: Արդյոք ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը, ծննդատները փակելու գործընթացով պայմանավորված, գերզբաղված է և հասարակության մյուս շերտերի, այս դեպքում սոցշահառուների խնդիրներով զբաղվելու ժամանակ չունի:
Խնդրի առնչությամբ «Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց Առողջապահության նախարարություն, որտեղից փոխանցեցին, որ խնդիրը տեխնիկական է և առաջիկա երկու օրերի ընթացքում կկարգավորվի: Հիմա մնում է՝ ուսուցիչները, պետական այլ ոլորտի աշխատակիցները հասկանան իրավիճակը և մի քանի օր հետաձգեն հիվանդությունները: Կհաջողվի՞, հազիվ թե»:

«Жоховурд»: В больницах отказываются обслуживать бенефициариев соцпакета
Газета «Жоховурд» пишет, что ряд сотрудников государственной системы, считающиеся бенефициариями социального пакета, оказались в довольно неудобном положении. Уже несколько дней, люди обращаются с той или иной жалобой в разные больницы, однако не могут получить лечение.
Как стало известно изданию, что бенефициарии социального пакета, которые обращаются в эти дни в медицинские учреждения для оказания помощи, получают без исключения отказ. В больницах отказываются обсуживать их, аргументируя тем, что «программа не работает, слетела» или база не обновлена, а по старым данным обслужить не могут.
«Мы узнали, что обычно предусмотренная для соцпакета база обновляется раз в два месяца, однако этого не сделано. В чем проблема? Неужели в министерстве здравоохранения так перегружены из-за процесса закрытия роддомов, что у них нет времени заняться проблемами других слоев населения, в данном случае бенефициариями социального пакета.
На вопрос издания в этой связи в министерстве здравоохранения ответили, что проблема – техническая и в течение ближайших двух дней будет урегулирована. Сейчас остается, чтобы учителя, работники других сфер государственной системы поняли ситуацию и отложили на несколько дней свои болезни. Однако вряд ли это удастся…», - отмечает газета.