Հարցերի հարցը հեռուստառադիոընկերությունների լիցենզավորման խնդիրն է. ԽԱՊԿ ղեկավար
Հարցերի հարցը հեռուստառադիոընկերությունների լիցենզավորման խնդիրն է։ Այն կարգը, որ գոյություն ունի, ուղղակի անընդունելի է, «Աուդիովիզուալ մեդիածառայությունների ոլորտում օրենսդրական փոփոխություններ» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի» ղեկավար Աշոտ Մելիքյանը։
«Մենք համարում ենք, որ 21-րդ դարում այն ընթացակարգը, որը գոյություն ունի, խոչընդոտ է ոլորտի զարգացման համար։ Համոզված ենք, որ այդ ընթացակարգը պետք է պարզեցվի։ Կամ պետք է պարզեցված լիցենզավորում լինի, կամ՝ ավտորիզացիա՝ հեղինակավորում։ Բոլոր նախորդ մրցույթները ծիծաղ և սուր քննաատություն են առաջացրել», - ասաց բանախոսը։
Երկրորդ մեծ խնդիրը, ըստ Աշոտ Մելիքյանի, մասնավոր մուլտիպլեքսի հարցն է։
«Մարդկանց չպետք է զրկել փոքր, մասնավոր մոլտիպլեքսներ ստեղծելու իրավունքից։ Այստեղ մենաշնորհ չի կարելի թույլ տալ։ Մենք առաջարկում ենք հնարավորություն տալ փոքր բիզնեսին։ Դա փրկություն կլիներ այն 10 հեռուստաալիքների համար, որոնք դուրս մղվեցին թվայնացման գործընթացից», - ասաց ԽԱՊԿ ղեկավարը։

Лицензирование телерадиокомпаний остается важнейшей проблемой – Ашот Меликян
Вопрос лицензирования телерадиокомпания продолжает оставаться важнейшей проблемой. Существующий порядок неприемлем, заявил сегодня в ходе парламентских обсуждений по теме «Законодательные поправки в сфере аудиовизуальных медиауслуг» председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян.
«Мы считаем, что в 21 веке тот порядок, который существует, препятствует развитию сферы. Уверены, что эта процедура должна быть упрощена. Либо лицензирование должно быть упрощенным, либо должна быть внедрена авторизация. Все предыдущие конкурсы вызывали смех и критику», - сказал Ашот Меликян.
Второй большой проблемой, по словам Ашота Меликяна, является вопрос частного мультиплекса.
«Людей нельзя лишать права на создание малых, частных мультиплексов. Мы предлагаем дать возможность малому бизнесу. Это будет спасением для 10 телеканалов, которые выбыли из процесса оцифровки», - сказал он.