Ահաբեկիչներն Իդլիբում և Հալեպում հարձակվել են հումանիտար միջանցքների վրա
Ահաբեկչական խմբավորումները հարձակվել են հումանիտար միջանցքների վրա, որոնք բաց են Սիրիայի Իդլիբ և Հալեպ նահանգներում զինյալների կողմից վերահսկվող տարածքներից խաղաղ բնակչությանը դուրս բերելու համար, հայտնում է սիրիական պետական SANA գործակալությունը՝ հղում անելով ռազմական պաշտոնական աղբյուրին:
«Ահաբեկիչները հարձակվել են հումանիտար միջանցքների վրա, որոնք բաց են ահաբեկիչների կողմից վերահսկվող տարածքներից խաղաղ բնակչությանը դուրս բերելու համար: Նրանք փորձում են թույլ չտալ, որ խաղաղ բնակիչները հեռանան, որպեսզի նրանց օգտագործեն որպես մարդկային վահան», - հայտնել է նա:
Ըստ սիրիական բանակի ներկայացուցչի՝ ահաբեկիչներն օգտագործում են նման մարտավարություն՝ իմանալով, որ խաղաղ բնակիչների առկայությունը դժվարացնում է պատասխան գործողությունները ընդդեմ զինյալների այն դիրքերի, որոնցից նրանք կրակում են դեպի բնակավայրեր:

Террористы атаковали гуманитарные коридоры в Идлибе и Алеппо
Террористические группировки атаковали гуманитарные коридоры, открытые для вывода мирных граждан с подконтрольных боевикам территорий в сирийских провинциях Идлиб и Алеппо, сообщает сирийское государственное агентство САНА со ссылкой на официальный военный источник.
"Террористы атаковали гуманитарные коридоры, открытые для вывода мирных граждан с захваченных террористами территорий. Они пытаются не дать гражданским уйти, чтобы использовать их в качестве живого щита", - сообщил он.
По словам представителя сирийской армии, террористы используют подобную тактику, зная, что присутствие мирного населения затрудняет возможность ответного огня по позициям боевиков, с которых те обстреливают населенные пункты.