Գործող օրենքը պետք է մի կողմ դնել և ստեղծել մի նոր օրենք. ՀՌՀ նախագահ
Մենք այսօր ունենք մի օրենք, որը չի կարգավորում կամ թույլ է կարգավորում մեդիաոլորտում իրավահարաբերությունները, չի սահմանում ազգային տեսալսողական դաշտի սահմանումը, չի նպաստում հեռուստաընկերությունների զարգացմանը, «Աուդիովիզուալ մեդիածառայությունների ոլորտում օրենսդրական փոփոխություններ» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը։
«Գործող օրենքը պետք է մի կողմ դնել և ստեղծել մի նոր օրենք։ Տեխնիկական վերահսկողությունից պետք է անցում կատարել բովանդակային վերահսկողության։ Մենք այսօր ունենք երկու սեգմենտ, որոնք պետք է կարգավորվեն։ Առաջինը հեռուստաընկերությունների տեխնիկական լիցենզավորումն է, որը պետք է վերացվի։ Խիստ լիցենզավորման տակ պետք է լինեն միայն այն ուղիները, որոնցով այդ տեսաձայնային ծառայությունները մատուցվում են», - ասաց բանախոսը։
Տիգրան Հակոբյանի խոսքով՝ վերահսկողությունը նպատակ ունի ապահովելու բազմաբովանդակ ծրագրեր, օբյեկտիվ տեղեկատվություն, ինչն այսօր, նրա խոսքով, չի ապահովվում։

Нужно отложить в сторону действующий закон и разработать новый закон – Тигран Акопян
У нас сегодня есть закон, который не регулирует или не позволяет регулировать правоотношения в медиасфере, не устанавливает понятие национального аудиовизуального поля, не способствует развитию телекомпаний, заявил сегодня в ходе парламентских обсуждений по теме «Законодательные поправки в сфере аудиовизуальных медиауслуг» председатель Национальной комиссии по телевидению и радио Тигран Акопян.
«Нужно отложить в сторону действующий закон и разработать новый закон. Необходимо совершить переход от технического контроля к контролю над содержанием. сегодня у нас есть два сегмента, которые должны быть урегулированы. Первый – это техническое лицензирование телекомпаний, которое должно быть отменено. Под строгим лицензированием должны находиться только те направления, по которым предоставляются эти аудиовизуальные услуги», - сказал Тигран Акопян.
По словам Тиграна Акопяна, цель контроля в обеспечении программ с разнообразным содержанием, объективной информации, что, по его словам, сегодня не обеспечивается.