Ռուսաստանի դեսպանատունը Լիբանանում անկարգությունների կենտրոնում է
Լիբանանում անկարգություններ են: Պատճառը երկրում տիրող քաղաքական և ֆինանսական ճգնաժամն է: Անցյալ տարվանից ի վեր իշխանությունները չեն կարողանում կազմել կառավարություն, և երկիրը կանգնած է դեֆոլտի առջև:
Առնվազն 35 վիրավոր կա ցուցարարների շրջանում և 15՝ իրավապահների կողմից: Կարմիր խաչը հրապարակել է Բեյրութում Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ բախումներից տուժածների ցուցակը: Խռովությունները տևել են մի քանի ժամ: Ակցիայի մասնակիցները քարեր են նետել ոստիկանների ուղղությամբ, նրանք պատասխանել են արցունքաբեր գազով: Չնայած այն հանգամանքին, որ դեսպանատան տարածքում մի քանի պետարդա է պայթել՝ ռուս դիվանագետները չեն տուժել:
«Բողոքի ցույցի մասնակիցների ամբոխը եկել էր ոստիկանության շտաբ-բնակարանի մոտ՝ հանրահավաք կազմակերպելու համար: Մենք գտնվում ենք այս շենքի անմիջապես հարևանությամբ, այնպես որ մենք էպիկենտրոնում ենք: Ոստիկաններն արցունքաբեր գազ են կիրառել, դա նաև մեզ է հասել: Դեսպանատան շենքը չի վնասվել», - ասել է Լիբանանում Ռուսաստանի դեսպանատան կցորդի խորհրդական Վյաչեսլավ Մախսուդովը:
Ռուսաստանի դեսպանատունը ցուցարարների թիրախը չի եղել: Պարզապես այն գտնվում է այն կենտրոնի կողքին, որտեղ տանում են անկարգությունների ձերբակալված մասնակիցներին:

Российское посольство оказалось в центре проходящих в Ливане беспорядков
Ливан охвачен беспорядками. Причина - политический и финансовый кризис в стране. Власти с прошлого года не могут сформировать правительство, а стране грозит дефолт.
Не менее 35 пострадавших со стороны протестующих и 15 со стороны правоохранительных органов. Список пострадавших в ходе столкновений возле посольства России в Бейруте публикует Красный Крест. Беспорядки продолжались несколько часов. Митингующие забрасывали полицейских камнями, те отвечали слезоточивым газом. Несмотря на то, что несколько петард взорвались на территории посольства, российские дипломаты травм не получили.
"Толпа протестующих пришла, чтобы устроить публичную акцию возле штаб-квартиры полиции. Мы находимся в непосредственной близости от этого здания, поэтому мы просто попали в эпицентр. Полиция применяла слезоточивый газ - это тоже до нас дошло. Но ущерб зданию посольства не нанесен, пострадавших у нас нет", - сообщил советник-посланник посольства РФ в Ливане Вячеслав Махсудов.
Посольство России целью демонстрантов не являлось. Просто оно находится по соседству с центром предварительного заключения, куда привозят задержанных в ходе беспорядков.