ՌԴ ԱԳՆ-ից մանրամասներ են ներկայացրել Լիբիայի հարցով Մոսկվայի և Անկարայի աշխատանքի մասին
Ռուսաստանն ու Թուրքիան շատ քրտնաջան աշխատում են Լիբիայում իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ, հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը РИА Новости-ի հետ զրույցում:
Գերմանիայում հունվարի 19-ին կանցկացվի գիտաժողով՝ Լիբիայում իրավիճակը կարգավորելու հարցով: Հրավիրված են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի, Եգիպտոսի, ԵՄ-ի, ՄԱԿ-ի և այլ երկրների ներկայացուցիչներ: Հրավերներ են ստացել նաև Ազգային համաձայնության կառավարության (ԱՀԿ) ղեկավար Ֆայիզ Սարաջը և Լիբիայի ազգային բանակի (ԼԱԲ) ղեկավար Մարշալ Խալիֆա Հաֆթարը:
«Ես ուզում եմ ընդգծել, որ Ռուսաստանը, ինչպես և Թուրքիան, շատ քրտնաջան աշխատում է այս ուղղությամբ (Լիբիայում իրավիճակը լուծելու համար): Ես չեմ բացառում, որ մեր քայլերը, որոնք համակարգված կլինեն այլ շահագրգիռ կողմերի հետ, արդյունք կտան: Հնարավոր է, նաև Բեռլինում», - ասել է Ռյաբկովը:

"Очень напряженно". МИД рассказал о работе Москвы и Анкары по Ливии
Россия и Турция очень напряженно работают в направлении урегулирования ситуации в Ливии, сообщил замглавы МИД РФ Сергей Рябков в интервью РИА Новости.
В Германии 19 января пройдет конференция по урегулированию обстановки в Ливии. На нее приглашены представители России, США, Турции, Египта, ЕС, ООН и других стран. Приглашения также получили глава Правительства национального согласия (ПНС) Фаиз Саррадж и глава Ливийской национальной армии (ЛНА) маршал Халифа Хафтар.
"Я хочу подчеркнуть, что Россия, как и Турция, работает в этом (по урегулированию ситуации в Ливии, – ред.) направлении очень напряженно. Я не исключаю, что наши скоординированные с другими заинтересованными участниками шаги принесут результат. Возможно, что и в Берлине", – сказал Рябков.