Ես չեմ ուզում, որ ՍԴ-ն հայտնվի այս իշխանության կրունկի տակ. Զոհրաբյան
Ուրախ կլինեմ, եթե վերջապես ունենանք այն անկախ դատական համակարգը, որի մասին ամեն օր խոսվում է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
«Կարծում եմ՝ մինչև հանձնաժողով ստեղծելը խրհրդարանական ուժերին պետք է ներկայացվեր, թե ինչու ենք գնում սահմանադրական փոփոխությունների, գործող Սահմանադրության մեջ ի՞նչն է, որ խոչընդոտում է իշխանություններին ռեֆորմներ իրականացնել»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի գործունեությանը՝ պատգամավորը շեշտեց, որ այդ կառույցի նկատմամբ  որևէ քաղաքական գործիք չպետք է կիրառվի։
«Ես չեմ ուզում, որ ՍԴ-ն հայտնվի այս իշխանության կրունկի տակ։ Դատական համակարգը չպետք է լինի որևէ իշխանության կցորդը։ Եթե փոփոխություններն արվելու են դատական համակարգն այս իշխանության կրունկի տակ փռելու համար, ապա մեզ համար դա լինելու է բացարձակապես անընդունելի», - ասաց նա։

Я не хочу, чтобы Конституционный суд оказался под каблуком этой власти – Наира Зограбян
«Я буду рада, если у нас, наконец, сформируется независимая судебная система, о которой говорится каждый день», - заявила сегодня журналистам депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
«Я считаю, что до создания комиссии, парламентским силам должны были представить, почему мы идем на конституционные изменения, и что в действующей Конституции Армении мешает действующим властям осуществлять реформы», - сказала Наира Зограбян.
Касаясь деятельности Конституционного суда, депутат отметила, что в отношении этой структуры не должен применяться какой-либо политический инструмент.
«Я не хочу, чтобы Конституционный суд оказался под каблуком этой власти. Судебная власть не должна быть приложением к какой-либо власти. Если изменения проводятся для того, чтобы подмять судебную власть под эту власти, то для нас это абсолютно неприемлемо», - сказала она.