Վահե Գրիգորյանը մինչ այժմ հրաժարվում է մասնակցել ՍԴ-ում գործերի քննությանը
Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանը մինչ այժմ հրաժարվում է մասնակցել ՍԴ-ում գործերի քննությանը, «Պրեսսինգ» հաղորդման եթերում ասաց ՍԴ անդամ Արևիկ Պետրոսյանը։
«Վահե Գրիգորյանը պարտավոր է որպես Սահմանադրական դատարանի դատավոր իրականացնել սահմանադրության գերակայության ապահովման իր պարտականությունը՝ Սահմանադրությամբ և ՍԴ մասին օրենքով նախատեսված։ Նա հրաժարվում է մասնակցություն ունենալ գործերի քննությանը, նախնական ուսումնասիրություն իրականացնել և նիստերին մասնակցություն ունենալ», - ասաց Արևիկ Պետրոսյանը։
Նա նշեց՝ այն որոշումները, որոնք պետք է քննվեն սեղմ ժամկետներում հարյուրավոր էջերով միջազգային պայմանագրեր են։ Հետևաբար, պետք է մանրակրկիտ ուսումնասիրություն իրականացվեր որոշում կայացնելու համար։
«Բոլոր այդ դեպքերում ուսումնասիրություններն իրականացվել են 8 դատավորների կողմից, բացառությամբ՝ Վահե Գրիգորյանի։ Նա չի մասնակցել գործերի քննությանը», - նշեց Արևիկ Պետրոսյանը։

Ваге Григорян до сих пор отказывается участвовать в рассмотрении дел в Конституционном суде
Судья Конституционного суда Ваге Григорян до сих пор отказывается участвовать в рассмотрении дел в КС, заявила в интервью программе «Pressing» в эфире «ArmNews» член Конституционного суда Аревик Петросян.
«Ваге Григорян как судья Конституционного суда обязан осуществлять свою обязанность по обеспечению верховенства Конституции – предусмотренную Конституции и законом «О Конституционном суде». Он отказывается принимать участие в рассмотрении дел, осуществлять предварительное изучение и участвовать в заседаниях», - сказала Аревик Петросян.
Она отметила, что решения, которые должны быть рассмотрены в кратчайшие сроки Конституционным судом, касаются международных договоров, сотен страниц. Следовательно, для принятия решения необходимо провести детальное изучение этих договоров.
«Во всех этих случаях изучения проводили 8 судей, за исключением Ваге Григоряна. Он не участвовал в рассмотрении дел», - отметила Аревик Петросян.