Թրամփը մտադիր է խստացնել ԱՄՆ վիզաների տրամադրման կարգը
Սպիտակ տունը նախատեսում է խստացնել վիզաներ տրամադրելու կարգն այն օտարերկրացիների համար, ովքեր Միացյալ Նահանգներ են գալիս երեխաներ ունենալու համար, որպեսզի նրանք ինքնաբերաբար ստանան ամերիկյան քաղաքացիություն, հայտնում է Axios պորտալը՝ հղում անելով նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչներին:
Ծննդյան իրավունքով քաղաքացիությունը երաշխավորված է ԱՄՆ Սահմանադրության 14-րդ փոփոխությամբ: Նախագահ Դոնալդ Թրամփը այս դիրքորոշումն անվանել է «անկեղծ ծիծաղելի»:
«Փոփոխությունները կօգնեն լուծել ազգային անվտանգության հարցերը և ծննդաբերության նպատակով տուրիզմի հետ կապված իրավական ռիսկերը: Օրինակ ՝ այս ոլորտում հանցավոր գործունեությունը», - պարբերականին ասել է Սպիտակ տան աղբյուրը:

Трамп намерен ужесточить правила выдачи виз в США
Белый дом планирует ужесточить правила выдачи виз для иностранок, приезжающих в США рожать детей, чтобы те автоматически получали американское гражданство, сообщил портал Axios со ссылкой на представителей президентской администрации.
Предоставление гражданства по праву рождения гарантируется 14-й поправкой конституции США. Это положение президент Дональд Трамп называл "откровенно смешным".
"Перемены помогут разобраться с вопросами национальной безопасности и правоприменительными рисками, связанными с "родильным туризмом". Например, c криминальной деятельностью в этой индустрии", — рассказал изданию источник в Белом доме.