Զելենսկին հայտարարել է Պուտինի հետ երկխոսություն սկսելու մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին The Times of Israel- ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ երկխոսություն սկսելու շնորհիվ Կիևին հաջողվել է վերադարձնել բանտարկյալներին և նավերը, նաև կողմերը կարողացել են համաձայնեցնել նորմանդական ձևաչափով գագաթնաժողովը:
«Այսօր մենք երկխոսություն ենք սկսել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հետ», - ասել է Զելենսկին:
Զելենսկին նշել է, որ ինքը Պուտինի հետ մի շարք հեռախոսազրույցներ է ունեցել: Նրա խոսքով՝ կողմերը «ձևավորել են երկխոսության ձևաչափ, ինչը հանգեցրել է որոշ զգայուն որոշումների»:
«Մենք վերադարձրել ենք մեր բանտարկյալներին, մեր նավերը: Առանց երեք տարի հանդիպների մեզ հաջողվել է պայմանավորվել նորմանդական ձևաչափի շուրջ», - ասել է նա:

Зеленский заявил о начале диалога с Путиным
Украинский президент Владимир Зеленский в интервью The Times of Israel заявил, что благодаря началу его диалога с российским лидером Владимиром Путиным Киеву удалось вернуть заключённых и корабли, также стороны смогли договориться о саммите в нормандском формате.
«С президентом Российской Федерации на сегодняшний день у нас начался диалог», - сказал Зеленский.
Зеленский отметил, что он провёл с Путиным несколько телефонных разговоров. По его словам, стороны «создали формат для диалога, который привёл к некоторым чувствительным решениям».
«Мы вернули наших заключённых, наши корабли. После трёх лет без встречи нам удалось договориться о нормандском формате», - сказал он.