Հայաստանն, ի տարբերություն Ադրբեջանի, մինչև 2009 թվականը չի ունեցել տեղեկատվական քաղաքականություն. Մարինա Գրիգորյան (Տեսանյութ)
20/01/2020 13:20
Ադրբեջանն իր տեղեկատվական և քարոզչական քաղաքականությունը սկսել է մշակել նույնիսկ Սումգայիթից անմիջապես հետո, «Բաքվում հայերի ջարդերի 30-ամյա տարելից. իրավական և տեղեկատվական ասպեկտներ» խորագրով քննարկմանն ասաց «Գոլոս Արմենիի» թերթի գլխավոր խմբագրի տեղակալ, փորձագետ Մարինա Գրիգորյանը։
«Հայաստանն, ի տարբերություն Ադրբեջանի, մինչև 2009 թվականը չի ունեցել տեղեկատվական քաղաքականությունը, հստակ չի պատկերացրել, որ պետք է աշխատել այդ բնագավառում։ Ընդհակառակը, հենց պատերազմի ավարտից հետո ՀՀ իշխանությունները մոռացության մատնեցին 1988-94 թվականներին Ադրբեջանի և Արցախի տարածքում տեղի ունեցող իրադարձությունները», - ասաց Մարինա Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ 2009 թվականին արդեն Հայաստանը պետական մակարդակով սկսեց մտածված քաղաքականություն իրականացնել և բազմաթիվ նյութեր հավաքվեցին։
«Այնուամենայնիվ, պետք է փաստենք, որ Հայաստանում պետական մակարդակով չունենք ո՛չ քաղաքականություն, ո՛չ այն մեթոդները, որոնցով ուզում ենք հասնել մեր նպատակներին», - ասաց Մարինա Գրիգորյանը։

Армения, в отличие от Азербайджана, до 2009 года не имела информационной политики – Марина Григорян
Азербайджан начал разрабатывать свою информационную и пропагандистскую политику сразу после Сумгаита, заявила сегодня заместитель редактора газеты «Голос Армении», эксперт Марина Григорян на обсуждении по теме «30-я годовщина погромов армян в Баку; правовые и информационные аспекты».
«Армения, в отличие от Азербайджана, до 2009 года не имела информационной политики, не представляла четко, что в этой сфере нужно работать. Наоборот, сразу после завершения войны, власти Армении предали забвению события, которые произошли в Азербайджане и Арцахе в 1988-1994гг.», - сказала Марина Григорян.
Она отметила, что уже в 2009 году Армения начала осуществлять на государственном уровне продуманную политику и были собраны многочисленные материалы.
«Тем не менее, мы должны констатировать, что в Армении на государственном уровне нет ни политики, ни тех методов, которыми мы хотим достичь наших целей», - сказала Марина Григорян.