Ուզբեկստանի խորհրդարանը հաստատել է Արիպովին վարչապետի պաշտոնում
Ուզբեկստանի խորհրդարանը երեքշաբթի երկու պալատների համատեղ նիստում հաստատել է Աբդուլլահ Արիպովի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում, հաղորդում է РИА Новости-ի թղթակիցը:
Համաձայն երկրի սահմանադրության՝ վարչապետին առաջադրել է Ուզբեկստանի Լիբերալ դեմոկրատական կուսակցությունը (ՈւզԼիդեկ), որն ամենամեծ թվով տեղերն ունի խորհրդարանի օրենսդիր (ստորին) պալատում: Համաձայն 2019 թվականի դեկտեմբերի 22-ին անցկացված ընտրությունների արդյունքների՝ այս կուսակցությունը ստացել է 53 տեղ և նոր խորհրդարանում պահպանել մեծամասնություն: Կուսակցության քաղխորհուրդն ուղարկել է Արիպովի թեկնածությունը՝ երկրի նախագահ Շավկաթ Միրզիեևի քննարկմանը: Ավելի վաղ կառավարությունը հրաժարական էր տվել նոր խորհրդարանի առջև:
Գաղտնի քվեարկության ընթացքում Ստորին պալատի 150 պատգամավորների մեծամասնությունը և Սենատի 97 անդամ քվեարկել են հօգուտ Արիպովի թեկնածության։

Парламент Узбекистана утвердил Арипова на пост премьера
Парламент Узбекистана во вторник в ходе совместного заседания обеих палат утвердил кандидатуру Абдуллы Арипова на пост премьера, передает корреспондент РИА Новости.
В соответствии с конституцией страны, кандидатура премьер-министра была выдвинута Либерально-демократической партией Узбекистана (УзЛиДеП), имеющей наибольшее число депутатских мест в законодательной (нижней) палате парламента. По итогам выборов, состоявшихся 22 декабря 2019 года, эта партия получила 53 депутатских места и сохранила большинство в новом парламенте страны. Политсовет УзЛиДеП направил кандидатуру Арипова на рассмотрения президенту страны Шавкату Мирзиееву. Ранее правительство сложило полномочия перед новым парламентом.
В ходе тайного голосования за утверждение Арипова в должности главы правительства проголосовали большинство из 150 депутатов нижней палаты и 97 членов Сената.