Իրանը Boeing-ի սև արկղերի վերծանման համար ԱՄՆ-ից ու Ֆրանսիայից սարքավորում է խնդրել
Իրանի իշխանությունները միացյալ Նահանգներից ու Ֆրանսիայից սարքավորում են խնդրել «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության Boeing 737-ի սև արկղերի վերծանման համար, որը հունվարի 8-ին կործանվել է Թեհրանի մերձակայքում, հայտնել է «Al Arabiya» հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպությանը:
Հաղորդվում է, որ Իրանն անհրաժեշտ տեխնոլոգիաներ չունի Boeing 737 հանրանավերում տեղակայված սև արկղերի մոդելից տվյալների վերծանման համար:
ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան առայժմ դրական պատասխան չեն տվել իրանական կողմի խնդրանքին, ասված է հաղորդագրության մեջ:
Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության պատահարների հետաքննության բաժնի ղեկավար Հասան Ռեզայեֆարը հունվարի 20-ին հայտնել է, որ Իրանի իշխանություններն Ուկրաինային տեղեկատվություն կփոխանցեն Թեհրանի մերձակայքում կործանված ուկրաինական հանրանավի ինքնագրիչներից: Նախօրեին նա հայտարարել է, որ Իրանը դեռևս որոշում չի ընդունել ուկրաինական հանրանավի սև արկղերն արտասահման ուղարկելու մասին և ինքնուրույն կվերծանի օդանավի ինքնագրիչները:

Иран запросил у США и Франции оборудование для расшифровки черных ящиков Boeing
Власти Ирана запросили у США и Франции оборудование для расшифровки черных ящиков самолета Boeing 737 компании "Международные авиалинии Украины", потерпевшего крушение 8 января под Тегераном. Об этом во вторник сообщил телеканал Al Arabiya со ссылкой на Организацию гражданской авиации Ирана.
По их информации, у Ирана нет необходимых технологий для расшифровки данных с модели черных ящиков, установленных на лайнеры Boeing 737.
Франция и США пока не дали положительного ответа на запрос иранской стороны, говорится в сообщении.
20 января глава отдела расследования происшествий Организации гражданской авиации Ирана Хасан Резайефар сообщил, что иранские власти передадут Украине информацию с бортовых самописцев разбившегося под Тегераном украинского лайнера. Накануне он заявил, что Иран еще не принял решения об отправке черных ящиков за границу и самостоятельно расшифровывает бортовые самописцы.