«Հելանք կանգնանք Փաշինյանի կողքին, որ հին կառավարության ծրագրերը չգա մեյդան». Մխչյանցիները ակցիայի են դուրս եկել
21/01/2020 10:35
Արարատի մարզի Մխչյան գյուղում գյուղացիները բողոքի ակցիա են անում՝ ընդդեմ Սպանդանոցների մասին կառավարության որոշման։
Հիշեցնենք՝ հունվարի 15-ից ուժի մեջ է մտել կառավարության ընդունած որոշումը, ըստ որի` Հայաստանի ամբողջ տարածքում վաճառվող միսը պետք է ունենա սպանդանոցում մորթված լինելը հավաստող փաստաթուղթ, ինչն անվտանգության երաշխիք է։
«Եթե գաղափարապես դու էդքան զարգացած ես ու կարաս ժողովրդի հարցերին պատասխանես, մի հատ արի ժողովրդի մեջ, պատասխանի հարցերին», - դիմելով Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանին՝ ասաց գյուղացիներից մեկը։
Դիտարկմանը, թե այս որոշումն ընդունվել էր դեռ 2017 թվականին, գյուղացիներից մեկն արձագանքեց. «Դա եղել է 2016 թվականից, նախկին կառավարությունն է արել, սա եղել է «հանրապետականների» ծրագիրը, որովհետև էսօր մեր կառավարությունը չի կարող ծրագիր դնել, լրիվ հին կառավարության ծրագիրն են անում, իրանց դրել են փիլիսոփայի տեղ, բայց ոչ մի բան էլ չեն կարողանում անեն», - ասաց մխչյանցին։
«Հենց սրա համար էինք պայքարել, դրա համար հելանք, կանգնանք մեր պարոն Փաշինյանի կողքին, հելանք կանգնանք, որ հին կառավարության ծրագրերը չգա մեյդան, դրանցից էսօր ով ի՞նչ ա հասկանում, իրանք նստել են իրանց աթոռներին, 3 միլիոնով իրանց պարգևատրում են ու պրծնո՞ւմ», - նշեց գյուղացիներից մեկը։

Жители села Мхчян вышли на акцию протеста: Разве мы за это боролись?
В селе Мхчян Араратской области крестьяне проводят акцию протеста против принятого правительством решения о скотобойнях.
Напомним, с 15 января вступило в силу решение правительства об обязательном забое скота на лицензированных бойнях по всей территории республики для обеспечения продовольственной безопасности.
«Если ты такой идеологически подготовленный и можешь ответить на вопросы народа, то приходи и ответь на вопросы», - обратился к руководителю Инспекционного органа продовольственной безопасности Георгию Аветисяну один из участников акции протеста.
На замечание о том, что это решение было принято еще в 2017 году, один из жителей села Мхчян заявил:
«Это решение было еще с 2016 года, со стороны прежнего правительства, это была программа Республиканской партии, поскольку сегодня наше правительство не может представить свою программу, оно полностью реализует программы прежнего правительства. Считают себя философами, но ничего сделать не могут».
«Разве мы за это боролись? Поэтому встали рядом с господином Пашиняном? Мы поддержали его,  чтобы программы старого правительства не претворялись в жизнь. Сегодня никто не может понять этих, сидят в своих креслах, выписывают себе премии в 3 миллиона и на этом все заканчивается», - отметил один из жителей.