Իրանը հայտարարել է, որ ուկրաինական Boeing-ը խոցվել է երկու հրթիռով
Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության երկրորդ հաշվետվությունը վկայում է այն մասին, որ «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության Boeing 737-ը խոցվել է «երկիր-օդ» դասի փոքր հեռահարության երկու հրթիռով, որոնք արձակվել էին «Տոր-Մ1» զենիթահրթիռային համալիրից:
Այդ մասին հաղորդվում է փաստաթղթումը, որը հրապարակվել է իրանական գերատեսչության կայքում:
Հարվածելուց հետո ինքնաթիռը սկսել է արագ կորցնել բարձրությունը՝ գտնվելով բնակելի տարածքից վեր, որից հետո զվարճանքի պարկում բախվել է «խոչընդոտի» և ընկել գետնին: Այնուհետև նա հատել է ֆուտբոլի խաղադաշտը, ամբողջությամբ փլուզվել և բռնկվել:
Հաշվետվության մեջ ասվում է նաև, որ ինքնաթիռը Թեհրանից օդ է բարձրացել տեղական ժամանակով 06:12-ին (Երևանի ժամանակով ժամը 05:42-ին), դրա հետ կապն ընդհատվել է այն ժամանակ, երբ օդանավը գտնվում էր մոտ 2,4 հազար մետր բարձրության վրա:

Иран признал, что попал двумя ракетами в украинский Boeing
Второй предварительный отчет Организации гражданской авиации Ирана о крушении украинского Boeing свидетельствует о том, что самолет сбили двумя ракетами класса "земля — воздух" малого радиуса действия из ЗРК "Toр-M1".
Об этом сообщается в документе, опубликованном на сайте иранского ведомства. В нем уточняется, что ракеты летели с северного направления.
После их попадания лайнер начал стремительно терять высоту, находясь над жилым районом, после чего столкнулся с "препятствием" в парке развлечений и упал на землю. Далее он пересек футбольное поле, полностью разрушился и загорелся.
В отчете также говорится, что самолет вылетел из Тегерана в 06:12 по местному времени (05:42 мск), связь с ним пропала, когда он находился на высоте 8,1 тысячи футов (порядка 2,4 тысячи метров).