Beeline-ի աջակցությամբ Գավառում ևս մեկնարկեց «Ստարտափ Ակումբ» նախագիծը
Հայաստանում Beeline-ի և «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի համագործակցությամբ Գավառ քաղաքում հաջողությամբ մեկնարկեց «Ստարտափ Ակումբ» նախագիծը։
«Ստարտափ Ակումբ»-ը կրթական նախաձեռնություն է, որի հիմնական նպատակն է օգնել մարզաբնակ պատանիներին կատարելագործել ձեռներեցության իրենց հմտությունները և նպաստել նրանց սոցիալական պատասխանատվության զարգացմանը։ Ակումբները գործում են Հայաստանի մի շարք համայնքներում՝ Ապարանում, Աշտարակում, Եղվարդում, սահմանամերձ Կոթիում ու Այգեհովիտում և այսուհետ նաև Գավառում։
Գավառի «Ստարտափ Ակումբ» են հաճախում բիզնես հմտությունները և ստարտափ գիտելիքները զարգացնել ցանկացող 13-17 տարեկան շուրջ 37 պատանիներ։ Ծրագիրը կազմված է երեք փուլից, որոնք կենտրոնանում են համապատասխանաբար անձնական զարգացման, դիզայն մտածողության  և բիզնես մոդելների ստեղծման վրա։ Պատանիները նաև ծանոթանում են ստարտափ էկոհամակարգի առանձնահատկություններին, ֆինանսական գրագիտության, բիզնես հաղորդակցման և ստեղծարարության հիմունքներին, խմբեր կազմում և մարզիչների աջակցությամբ զարգացնում իրենց ստարտափ գաղափարները:
«Գավառը առաջին համայնքներից էր, որտեղ մենք ծրագրել էինք Ստարտափ Ակումբ հիմնել, այն կնպաստի մարզաբնակ երիտասարդների ստարտափ էկոհամակարգում ակտիվ ներգրավվածությանը և կբարձրացնի նրանց սոցիալական իրազեկվածության մակարդակը։ Մենք աշխատանքներ կտանենք նաև Գավառի հարակից շրջանների դեռահասներին ծրագրում ներգրավելու ուղղությամբ, որովհետև այս համայնքների պատանիների շրջանում մեր ծրագրի հանդեպ հետաքրքրությունը համեմատաբար ավելի մեծ է» - նշեց ծրագրի գլխավոր տնօրեն Արսեն Հարությունյանը։
«Մենք ստարտափների աջակցությանն ուղղությամբ հատուկ ռազմավարություն ենք վարում, և բազմաթիվ ծրագրեր ենք իրականացնում այս ոլորտում: Այս ծրագիրն այդ ռազմավարության կարևոր մաս է՝ այսպիսով մենք նախապատրաստում ենք մեր երիտասարդ սերնդի ներուժը՝ ապագայում բիզնես սկսելու և հաջողությունների հասնելու համար: Ուրախ եմ, որ  Գավառում էլ մեր երիտասարդները ժամանակակից բիզնես գիտելիքներ կստանան», - նշեց Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:

With the support of Beeline Armenia, the Startup Club initiative was also launched in Gavar
With the support of Beeline Armenia and Startup Armenia Foundation, the Startup Club initiative was successfully launched in Gavar.
Startup Club is an educational initiative that strives to help teenagers from regions improve their entrepreneurial skills and contribute to the development of their social responsibility. Clubs are located in several Armenian communities, namely in Aparan, Ashtarak, Yeghvard, border communities of Koti, Aygehovit and, hereafter, in Gavar.
37 teenagers, aged 13-17, who are eager to improve their business skills and start-up knowledge, are attending Startup Club Gavar. The curriculum is comprised of three phases which focus on personal development, design thinking, and business models, respectively. Young people are also introduced to the features of the start-up ecosystem, fundamentals of financial literacy, business communication, and creativity; they then form teams and, with the guidance of the coaches, develop their own startup ideas.
Project CEO Arsen Harutyunyan has noted: “Gavar was one of the first locations where we had decided to establish Startup Club, which would promote the active participation of young people from regions in the start-up ecosystem and will increase the level of their social engagement. We also plan to organize the involvement of teenagers from Gavar-adjacent regions, for the youth from these communities are relatively more interested in our project.”
Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin has added: “We are implementing a special strategy of supporting start-ups and have carried out numerous projects in this sphere. We consider this initiative as one of the most important elements of this strategy, which allows us to prepare the potential of our youth to start businesses and succeed in the future. I am overjoyed that the youth in Gavar will be able to receive modern business knowledge.”