Քաղաքական իշխանությունը խախտեց բարձր ժողովրդավարության հենք հանդիսացող օրենսդրական կարգավորման էությունը
22/01/2020 12:37
Իշխող քաղաքական ուժը քիչ առաջ խորհրդարանում տապալեց իրավունքի ուժով քննիչ հանձնաժողով ստեղծվելը: Այդպիսով, քաղաքական իշխանությունը գործածելով օրենսդրական հնարք` խախտեց բարձր ժողովրդավարության հենք հանդիսացող օրենսդրական կարգավորման էությունը: Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը։
«Իրավունքի ուժով քննիչ հանձնաժողով ստեղծվելու հնարավորությունն օրենսդրությամբ սահմանվել էր որպես ընդդիմության վերահսկողական գործունեության արդյունավետ միջոց, իսկ հանձնաժողովի կազմի ձևավորումը սոսկ տեխնիկական բնույթ ունեցող հարց է:
Քաղաքական իշխանությունը ցույց տվեց, որ չի հանդուրժում նաև ընդդիմության արդյունավետ աշխատանքի երաշխիքները:
Մեզ իրական հեղափոխություն է պետք...», - գրել է Բաբայանը:
Հիշեցնենք՝ այսօր Ազգային ժողովը չընդունեց 2018թ. սեպտեմբերից սկսած տարբեր սուբյեկտների կողմից Երևան համայնքին տրանսպորտային միջոցների և այլ գույքի փոխանցման, ծառայությունների մատուցման պայմանագրերի, ինչպես նաև Երևան համայնքի կողմից դրանց հետ կապված այլ անշարժ կամ շարժական գույքի փոխանցման, այդ թվում` գույքային, ինչպես նաև ոչ գույքային իրավունքների, շինարարության թույլտվությունների, արտոնությունների տրամադրման իրավաչափությունն ու կոռուպցիոն ռիսկերն ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու մասին որոշման նախագիծը:

Политическая власть нарушила суть законодательного регулирования, которое является основой демократии – Арсен Бабаян
22/01/2020 15:04
Правящая политическая сила немногим ранее провалила в парламенте создание следственной комиссии в силу закона. Тем самым, политическая власть, применив законодательный трюк, нарушила суть законодательного регулирования, которое является основой демократии. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший заместитель руководителя аппарата Национального Собрания Арсен Бабаян.
«Возможность создания следственной комиссии в силу закона установлена законодательством в качестве эффективного средства надзорной деятельности оппозиции, а формирование состава комиссии – вопрос, имеющий чисто технический характер.
Политическая власть продемонстрировала, что не приемлет также гарантии эффективной работы оппозиции.
Нам нужна реальная революция…», - написал Арсен Бабаян.
Напомним, сегодня парламент Армении не принял проект решения об установлении численности членов следственной комиссии, созданной с целью изучения  коррупционных рисков и правомерности предоставления льгот, разрешений на строительство, имущественных и неимущественных прав в связи с передачей в дар различными субъектами общине Ереван недвижимого и движимого имущества, транспортных средств, договоров о предоставлении услуг и т.д., начиная с сентября 2018 года.