Պատվաստանյութերի դաշինքի ղեկավարը գնահատել է նոր կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը
Կորոնավիրուսի այլ տեսակների դեմ պատվաստանյութերի մշակումները կօգնեն արագացնելու Չինաստանից նոր տիպի հիվանդության դեմ դեղամիջոցի ստեղծումը, բայց խնդիր կարող են դառնալ կլինիկական փորձարկումները, հայտնել է РИА Новости-ին  GAVI պատվաստանյութերի դաշինքի ղեկավար Սեթ Բերքլին:
«Մենք տեսնում ենք, որ մշտապես հայտնվում են նոր գործակալներ, դա զարգացման բնույթն է: Չափազանց կարևոր է, որ մենք ունենանք այդ գործակալների նույնականացման և արագորեն պատվաստանյութերի մշակման անցնելու համակարգ: Այժմ պատվաստանյութի նախատիպը կարելի է պատրաստել շատ արագ: Բայց խնդիրը կլինկակական փորձարկումներն են»,- ասել է նա:
Բերլքին ընդգծել է, թե այն փաստը, որ արդեն կան լաբորատորիաներ, որոնք մշակել են նոր վիրուսի ծագումնաբանական հաջորդականությունը, կարևոր կլինի պատվաստանյութը մշակելիս:
«Իհարկե, հաշվի առնելով, որ դա վիրուս է, պատվաստանյութը լավագույն միջոցը կլինի դրա դեմ: Այժմ տիպի կորոնավիրուսի համար պատվաստանյութերի մշակման աշխատանք է ընթանում, ընդ որում այս պահին թույլատրագրված պատրաստուկ չկա»,- հավելել է նա:

Глава альянса по вакцинам оценил ситуацию с новым коронавирусом
Разработки вакцин от других видов коронавируса помогут ускорить создание лекарства от нового типа заболевания из Китая, но проблемой могут стать клинические испытания, заявил РИА Новости глава альянса по вакцинам GAVI Сет Беркли.
"Мы видим, что постоянно появляются новые агенты, это природа эволюции. Критически важно, чтобы у нас была система по идентификации таких агентов и быстрого перехода к разработке вакцин. Сейчас прототип вакцины можно подготовить очень быстро. Но проблема заключается в клинических тестах", - сказал он.
Беркли подчеркнул, что тот факт, что уже есть лаборатории, которые выработали генетическую последовательность нового вируса, будет важен при разработке вакцины.
"Конечно, учитывая, что это вирус, вакцина будет лучшим средством против него. Сейчас идет работа над вакцинами для другого типа коронавируса, при этом на данный момент нет лицензированного продукта", - добавил он.