«Հրապարակ». «Թիրախավորված են TV 5-ն ու «Արմնյուզը». կփորձեն պատճառներ գտնել դրանցից մեկին եթերից զրկելու համար»
22/01/2020 09:54
«2020-ն իշխանությունների համար կլինի լրատվամիջոցների դեմ խաչակրաց արշավանքի տարի։ Գիտեք` «Ա1+»-ը դիմել է դատարան` իրեն լիցենզիայից ապօրինի զրկելու հարցով, հասկանալի է, չէ՞, իրենք հաղթելու են դատարանում, կապուղի տալու հարց է առաջանալու՝ թիրախավորված են TV 5-ն ու «Արմնյուզը», կփորձեն պատճառներ գտնել` դրանցից մեկին եթերից զրկելու համար՝ չնայած Փաշինյանի ասածը, թե 2 հեռուստաընկերությունների լոգոյի վրա պետք է գրել «կոռուպցիա TV», վերաբերում էր Թավադյանին պատկանող TV 5-ին և Մայրապետյանին պատկանող Հ 2-ին», - «Հրապարակ» թերթին ասել է «Իմ քայլի» պատգամավորը:
Կարծում եք` կհաջողվի՞։ «Այո. ստոպ չի լինելու։ Անհրաժեշտության դեպքում քրեական գործեր են հարուցվելու` հիմնականում ֆինանսական խախտումների և ներդրողների մասով, ընդ որում` հարցը լուծվելու է խիստ քաղաքակիրթ` օրենսդրորեն․ արդեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»:
Իսկ ճի՞շտ է, որ Վլադիմիր Կարապետյանը «գնալուց» առաջ` դեկտեմբերի վերջին, լրատվամիջոցների ցանկ է կազմել, թե մամլո խոսնակներն ում հարցերին պետք է պատասխանեն, ում ցրեն։ «Խոսնակներից շատերը պարտաճանաչ աշխատել են, չեմ կարծում, որ նրանք ֆորսմաժորի մեջ են, այնուհանդերձ, լուրջ աշխատանք տարվելու է` պարզելու տարբեր լրատվամիջոցների կապերն իշխանական «աղբյուրների» հետ` արտահոսքերի մասով։ Ամեն ինչ արվելու է նրանց ջրի երես հանելու համար։ Արտահոսքի համար բոլորս ամեն օր խստիվ զգուշացվում ենք»:

Телекомпании TV 5 и «ArmNews» находятся под прицелом властей, одну из них пытаются лишить эфира – «Грапарак»
22/01/2020 13:15
«2020 год будет для властей годом крестового похода против средств массовой информации. Вы знаете, что «А1+» обратился в суд по вопросу незаконного лишения телекомпании эфира. Ведь понятно, что они выиграют в суде, возникнет вопрос предоставления им канала связи», - заявил в беседе с корреспондентом газеты «Грапарак» депутат фракции «Мой шаг».
«Под прицелом окажутся TV 5 и «ArmNews», попытаются найти причины, чтобы лишить одну из телекомпаний эфира, хотя заявление Пашиняном о том, что на логотипе двух телеканалов нужно написать «коррупция TV» касалось «5-го канала», принадлежащего Армену Тавадяну, и «H 2», владельцем которого является Самвел Майрапетян», - отметил депутат.
Думаете, что это удастся?
«Да, стопа не будет. В случае необходимости будут возбуждены уголовные дела в основном о финансовых нарушениях и по части инвестиций, причем, вопрос будет решен очень цивилизованно, законодательно, в этом направлении уже работают».
А правда, что Владимир Карапетян до ухода, в конце декабря, составил список средств массовой информации, на чьи вопросы должны отвечать пресс-секретари, на чьи нет?
«Многие из пресс-секретарей работали добросовестно, не думаю, что они окажутся в форс-мажорной ситуации. Тем не менее, будет проведена серьезная работа для выяснения связей различных средств массовой информации с «источниками» прежней власти, по части информационных утечек. Будет сделано все, чтобы вывести их на чистую воду. По поводу утечек всех ежедневно строго предупреждают».