Չայկան ազատվել է Ռուսաստանի գլխավոր դատախազի պաշտոնից
Դաշնության խորհուրդը չորեքշաբթի կայացած նիստի ժամանակ որոշում է կայացրել հեռացրել Յուրի Չայիկային Ռուսաստանի գլխավոր դատախազի պաշտոնից:
Երկուշաբթի, հունվարի 20-ին, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Իգոր Կրասնովին առաջադրել է  Դաշնային Խորհրդի գլխավոր դատախազի պաշտոնում, Յուրի Չայկան տեղափոխվել է այլ աշխատանքի: Ավելի ուշ, պետության ղեկավարը առաջարկել է Չայկային նախագահի հանձնակատարի պաշտոնը՝  Հյուսիսային Կովկասի Դաշնային շրջանում:
Ինչպես հաղորդվում է, Պուտինը վստահություն է հայտնել, որ Չայկային կհաջողվի հաղթահարել այս տարածաշրջանում առկա խնդրահարույց խնդիրները: Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ ահաբեկչության դեմ պայքարը շարունակում է մնալ արդիական Հյուսիսային Կովկասի դաշնային շրջանում:
Իր հերթին, Չայկան հայտարարել է, որ Պուտինի կողմից սահմանված խնդիրները կկատարվեն: Նա նաև ակնկալում է, որ Հյուսիսային Կովկասի դաշնային շրջանի տարածքում կիրականացվեն ազգային նախագծեր և կբարձրանա քաղաքացիների կենսամակարդակը:

Чайка освобождён от должности генпрокурора России
Совет Федерации в ходе заседания в среду, 22 января, освободил Юрия Чайку от должности генпрокурора России.
РИА Новости
В понедельник, 20 января, президент России Владимир Путин внёс в Совет Федерации кандидатуру Игоря Краснова на должность генпрокурора, Юрий Чайка переходит на другую работу. Позднее глава государства предложил Чайке занять пост полпреда президента в СКФО.
Как сообщалось, Путин выразил уверенность, что у Чайки получится справиться с проблемными вопросами в этом регионе. Президент России отметил, что в СКФО ещё остаются актуальными вопросы борьбы с терроризмом.
В свою очередь, Чайка заявил, что задачи, поставленные Путиным, будут выполнены. Он также ожидает, что на территории СКФО будут реализованы нацпроекты и повысится уровень жизни граждан.