Լրատվամիջոցի հարցին ի պատասխան ցավակցություն եմ հայտնել Կուտոյանի սգակիր ընտանիքին, ուրիշ ի՞նչ պետք է աներ կառավարությունը. Նիկոլ Փաշինյան
22/01/2020 18:23
Շատ ցավալի դեպք  է, ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխամնի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի մասին։
«Եթե չեմ սխալվում, քննչական կոմիտեում քրեական գործ է հարուցված ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով, սա նշանակում է, որ հիմնական վարկածը, որ այսօր քննվում է, ինքասպանության հասցնելն է, ու ես կարծում եմ, որ դեպքի հանգամանքներն ամբողջությամբ պարզելու գործում պետք է ամենաշատը շահագրգիռ լինեն պարոն Կուտոյանի ընտանիքի անդամները, ու ես կարծում եմ, որ նրանք  պետք է լիարժեք համագործակցեն նախաքննության մարմնի հետ, որպեսզի ճշմարտությունն ամբողջությամբ ու հարյուր տոկոսով բացահայտվի», - ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ երաշխավորում է, որ կառավարությունն իր հնարավոր բոլոր լծակներից կօգտվի, որ այս գործի, ինչպես նաև մնացած բոլոր գործերի ամենավերջին դետալը բացահայտվի։
«Բայց ես ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ նախորդ իշխանության որոշ ներկայացուցիչներ մի աղմուկ են բարձրացրել, թե կառավարությունը պատշաճ վերաբերմունք չի ցուցաբերել Գեորգի Կուտոյանի մահվան կապակցությամբ։ Գիտե՞ք ինչ, վարչապետին ենթակա ԱԱԾ պատվո պահակախումբն իր ներկայությամբ պատվել է Կուտոյանի հոգեհանգիստը, հուղարկավորության արարողությունը, ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունները ժամանակավոր կատարողն ու ԱԱԾ ողջ ղեկավար կազմը մասնակցել է հոգեհանգստին ու հուղարկավության արարողությանը, մասնակցել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, իսկ ի՞նչ պետք է աներ կառավարությունը, ես լրատվամիջոցի հարցին ի պատասխան ցավակցություն եմ հայտնել Կուտոյանի սգակիր ընտանիքին, իսկ ուրիշ ի՞նչ պետք է աներ կառավարությունը, իսկ ինչո՞ւ էդ նույն մարդիկ նույն հարցը չէին բարձրացնում, երբ որ Հայկ Հարությունյանի հետ կապված էր դեպք տեղի ունեցել, այսինքն՝ նրանք վերաբերմունքի տարբերություն ունեն։ Ինձ համար նախկին պաշտոնյաներ են եղել, ընդ որում, նրանք պաշտոնավարել են առնվազն՝ վիճահարույց շրջաններում։ Ինչ-որ պիտի արվեր՝ արվել է, ու անիմաստ եմ համարում այդ քննարկումները», - ասաց ՀՀ վարչապետը։

Никол Пашинян: В ответ на запрос СМИ я выразил соболезнования скорбящей семье Кутояна. А что еще должно было сделать правительство?
22/01/2020 20:02
Очень прискорбный случай, заявил сегодня в ходе правительственного часа в Национальном Собрании премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь смерти бывшего директора Службы национальной безопасности Георгия Кутояна.
«Если не ошибаюсь, в Следственном комитете возбуждено уголовное дело по статье «Доведение до самоубийства», это значит, что основная версия, которая сегодня обсуждается, это доведение до самоубийства. Я считаю, что больше всего в раскрытии обстоятельств дела должны быть заинтересованы члены семьи господина Кутояна, и считаю, что они должны полноценно сотрудничать со следственным органом, чтобы истина была полностью и на 100% раскрыта», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что гарантирует, что правительство воспользуется всеми возможными рычагами, чтобы это дело, как и все остальные дела, были раскрыты до малейшей детали.
«Но я хочу обратить ваше внимание на тот факт, что некоторые представители прежней власти подняли такой шум, что правительство не не продемонстрировало должного отношения в связи со в связи со смертью Георгия Кутояна. Знаете что, почетный караул подведомственной премьер-министру СНБ присутствовал на церемонии прощания и похоронах, исполняющий обязанности директора СНБ и весь руководящий состав СНБ приняли участие в траурных церемониях, участвовал также секретарь Совета безопасности. А что должно было сделать правительство? В ответ на запрос СМИ я выразил соболезнования скорбящей семье Кутояна. А что еще должно было сделать правительство? А почему эти же люди не задавали этот вопрос, когда произошел связанный с Айком Арутюняном инцидент? То есть, у них есть разница в отношении? Для меня они являются бывшими должностными лицами, причем они как минимум, работали в довольно спорный период. Все, что должно было быть сделано – сделано и я считаю эти обсуждения бессмысленными», - заявил Никол Пашинян.