Լրատվամիջոցի հարցին ի պատասխան ցավակցություն եմ հայտնել Կուտոյանի սգակիր ընտանիքին, ուրիշ ի՞նչ պետք է աներ կառավարությունը. Նիկոլ Փաշինյան
22/01/2020 18:23
Շատ ցավալի դեպք  է, ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխամնի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի մասին։
«Եթե չեմ սխալվում, քննչական կոմիտեում քրեական գործ է հարուցված ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով, սա նշանակում է, որ հիմնական վարկածը, որ այսօր քննվում է, ինքասպանության հասցնելն է, ու ես կարծում եմ, որ դեպքի հանգամանքներն ամբողջությամբ պարզելու գործում պետք է ամենաշատը շահագրգիռ լինեն պարոն Կուտոյանի ընտանիքի անդամները, ու ես կարծում եմ, որ նրանք  պետք է լիարժեք համագործակցեն նախաքննության մարմնի հետ, որպեսզի ճշմարտությունն ամբողջությամբ ու հարյուր տոկոսով բացահայտվի», - ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ երաշխավորում է, որ կառավարությունն իր հնարավոր բոլոր լծակներից կօգտվի, որ այս գործի, ինչպես նաև մնացած բոլոր գործերի ամենավերջին դետալը բացահայտվի։
«Բայց ես ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ նախորդ իշխանության որոշ ներկայացուցիչներ մի աղմուկ են բարձրացրել, թե կառավարությունը պատշաճ վերաբերմունք չի ցուցաբերել Գեորգի Կուտոյանի մահվան կապակցությամբ։ Գիտե՞ք ինչ, վարչապետին ենթակա ԱԱԾ պատվո պահակախումբն իր ներկայությամբ պատվել է Կուտոյանի հոգեհանգիստը, հուղարկավորության արարողությունը, ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունները ժամանակավոր կատարողն ու ԱԱԾ ողջ ղեկավար կազմը մասնակցել է հոգեհանգստին ու հուղարկավության արարողությանը, մասնակցել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, իսկ ի՞նչ պետք է աներ կառավարությունը, ես լրատվամիջոցի հարցին ի պատասխան ցավակցություն եմ հայտնել Կուտոյանի սգակիր ընտանիքին, իսկ ուրիշ ի՞նչ պետք է աներ կառավարությունը, իսկ ինչո՞ւ էդ նույն մարդիկ նույն հարցը չէին բարձրացնում, երբ որ Հայկ Հարությունյանի հետ կապված էր դեպք տեղի ունեցել, այսինքն՝ նրանք վերաբերմունքի տարբերություն ունեն։ Ինձ համար նախկին պաշտոնյաներ են եղել, ընդ որում, նրանք պաշտոնավարել են առնվազն՝ վիճահարույց շրջաններում։ Ինչ-որ պիտի արվեր՝ արվել է, ու անիմաստ եմ համարում այդ քննարկումները», - ասաց ՀՀ վարչապետը։

I expressed my condolences to Kutoyan’s family in response to media’s question what else the government should have done: Pashinyan
22/01/2020 19:11
It was a very painful case, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said referring to the death of former director of the NSS Georgi Kutoyan.
“If I am not mistaken a criminal case has been instituted at the Investigation Committee under the article of causing a person to commit suicide, it means that the main variant which is being discussed now is driving the person to commit suicide. I think that the members of Mr Kutoyan’s family must fully cooperate with the preliminary investigation body to reveal the truth,” the head of the government said.
He stressed that the government will use all its possible levers to reveal all the details of this and other crimes.
“But I want to draw your attention on the noise some representatives of the previous authorities have raised as if the government has not demonstrated appropriate attitude toward Georgi Kutoyan’s death. As you know the guard of honor of PM-affiliated NSS has honored the ceremony of funerals of Kutoyan, all the staff headed by the NSS acting director was present at the ceremony of Kutoyan’s funerals,” he said, asking what else the government should have done.
“In response to media’s question I have expressed my condolences to Kutoyan’s family. What else should have government done?" he said asking why people were not raising the same question regarding Hayk Harutyunyan as they were both former officials.