Որևէ ցույց չի լինելու. Նիկոլ Փաշինյանը՝ սպանդանոցների մասին
Երեկ Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ ես սպանդանոցների վերաբերյալ առաջարկ ներկայացրեցի և առնվազն մեր առաջարկին արձագանքը բացասական չէ հանրության կոնկրետ շրջանակների կողմից, կառավարության այսօրվա նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսպիսով՝ առաջինը արձանագրում ենք, որ մինչև փետրվարի 6-ի նիստը նայում ենք սուբսիդավորվող վարկերի ծրագրերը, նայում ենք արտոնյալ կարգով սպանդանոցների ֆինանսավորումը և պլյուս դրան լիզինգային ծրագրերը, որոնց մեջ պետք է լինի շարժական սպանդանոցները: Կազմվում է նախընտրելի քարտեզ բաշխվածության և խտության, և մենք հասցեական ֆինանսավորում ենք և այնպես ենք անում, որ սպանդանոցները ունենան անհրաժեշտ բաշխվածությունը, որ համաչափ լինի», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ ընդունում են առաջարկներ, թե ինչպես կարող են հարստացնել այս փաթեթը, որ առավել արդյունավետ լինի:
«Այս ամենի արդյունքում պայմանավորվում ենք, որ մինչև հուլիսի մեկը ամենախիստ պայմաններում գործում են հանրային սննդի օբյեկտները և սուպերմարկետները, մյուս տեղերում թողում ենք իրավիճակը այնպիսին, ինչպիսին կա այս կարագավորումից առաջ՝ պայմանով, որ հուլիսի մեկից Հայաստանի Հանրապետությունը անցնելու է այս համակարգին և որևէ ցույց չի լինելու: Եթե այս պայմանը բողոքի գործողություններ իրականացնող հայրենակիցների համար ընդունելի է կամ համաձայն են, որ պայմանավորվենք սրա շուրջ, ապա փետրվարի վեցի նիստի օրակարգին մենք այս հարցին անդրադառնում ենք և վերջ, իսկ եթե պարզվի ընդունելի չէ, ուրեմն պետք է ասենք, որ էսօրվանից է գործելու: Եթե ընդունելի չէ, այսօրվանից թող ընդունելի չլինի», - ասաց Փաշինյանը:
Նա սննդի անվտանգության տեսչության ղեկավարին կոչ արեց տեղեկացնել մարդկանց, թե ինչպես են գործելու սպանդանոցները:

Никаких акций протеста не будет – Никол Пашинян о скотобойнях
«Вчера во время правительственного часа в Национальном Собрании я представил предложение о скотобойнях и, как минимум, на одно предложение реакция конкретных кругов общества была не отрицательной», - заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Таким образом, до заседания 6 февраля мы рассмотрим программы субсидирования кредитов, рассмотрим финансирование скотобоен на льготных условиях и плюс их лизинговые программы, в которые должны войти мобильные бойни. Составляется предпочтительная карта распределенности и плотности, и мы начинаем адресное финансирование, делаем так, чтобы скотобойни имели определенную равномерную распределенность», - сказал премьер.
Никол Пашинян отметил, что они готовы принять предложения о том, как можно обогатить этот пакет, сделать его максимально эффективным.
«В результате всего этого мы договариваемся, что до 1 июля объекты общественного питания и супермаркеты действуют в самых строгих условиях, в других местах оставляем ситуацию такой, какой была до этого регулирования, с условием, что с 1-го июля Республика Армения перейдет к этой системе и каких-либо акций протеста не будет. Если это условие приемлемо для проводящих акции протеста наших соотечественников или они согласны договориться вокруг этого, то в повестке заседания 6 февраля мы обратимся к этому вопросу и все. А если выяснится, что предложение неприемлемо, тогда мы должны объявить, что решение действует с сегодняшнего дня. Если оно неприемлемо, пусть будет неприемлемым с сегодняшнего дня», - сказал Никол Пашинян.
Он поручил руководителю Инспекционного органа продовольственной безопасности проинформировать людей о том, как будут работать скотобойни.