Հնդկաստանի արևելքում ավելի քան 600 գրոհային է հանձնվել իշխանություններին
Առնվազն 644 ծայրահեղական է զենքով հանձնվել Հնդկաստանի արևելքում գտնվող Ասսամ նահանգի ղեկավարներին: Այս մասին հինգշաբթի հաղորդել է «Hindustan Times» թերթը:
«Այսօր Ասսամի համար կարևոր օր է: Մեզ հանձնվել է ութ ծայրահեղական խմբավորումների 644 զինյալ», - հայտարարել է տեղի ոստիկանապետ Բհասքար Մահանտը:
Նշվում է, որ զենքը վայր դնողների թվում կան մաոիստական մարտիկներ, որոնք նահանգում դիվերսիոն գործողություններ են իրականացրել:
Մաոիստները, որոնց Հնդկաստանում անվանում են նաքսալիտներ, ներթափանցման գործողություններ են իրականացնում 1960-ականներից։

Более 600 боевиков сдались властям на востоке Индии
По меньшей мере 644 экстремиста сдались с оружием властям штата Ассам на востоке Индии. Об этом сообщила в четверг газета Hindustan Times.
"Сегодня наступил важный день для Ассама. Нам сдались 644 боевика из восьми экстремистских группировок", - заявил начальник местной полиции Бхаскар Маханта.
Отмечается, что среди сложивших оружие есть боевики-маоисты, которые вели подрывную деятельность на территории штата.
Маоисты, которых в Индии называют наксалитами, совершают вылазки с 1960-х годов. Боевики нападают на чиновников и полицейских, вымогают деньги у местного населения.