«Ժողովուրդ». Իշխանությունները որոշել են լրագրողների տեղափոխման, կեցության հարցերը չվերցնել իրենց վրա
23/01/2020 09:54
«Ժողովուրդ» օրաթերթը հունվարի 20-ին հարցում էր ուղարկել ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությանը՝ հասկանալու համար, թե ինչպիսի դիրքորոշում ունի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջարկի շուրջ, այն է՝ վերադառնալ կիսանախագահական կառավարման մոդելի: Թերթը խդրել էր նաև մատնանշել, թե որոնք են, ըստ վարչապետի, սահմանադրական փոփոխությունների շուրջ գլխավոր քայլերը: Հարցման հաջորդ օրը՝ հունվարի 21-ին, վարչության պետի պաշտոնակատար Արմեն Խաչատրյանի կողմից բառացի այսպիսի պատասխան է ստացվել.
«Ի պատասխան Ձեր հարցման՝ հայտնում ենք, որ 2020 թվականի հունվարի 25-ին նախատեսվող մամուլի ասուլիսի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կպատասխանի բոլոր հարցերին, այդ թվում՝ Ձեր կողմից նշված հարցերին»:
«Բայց ուշագրավն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի ասուլիսը տեղի է ունենալու Կապան քաղաքում, և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար այնտեղ հասնելու ոչ մի պայման ապահովված չէ: Այս անգամ իշխանությունները որոշել են լրագրողների տեղափոխման, կեցության հարցերը չվեցնել իրենց վրա, այլ թողնել լրատվամիջոցների հոգածությանը: Սա նշանակում է, որ շատ քիչ թվով լրագրողներ կմասնակցեն այդ ասուլիսին, քանի որ Հայաստանում գործող լրատվամիջոցների համար հեշտ չէ սեփական միջոցներով հասնել Կապան, այնտեղ հյուրանոց վարձակալել, մասնակցել ասուլիսին, վերադառնալ», - գրել է թերթը::

«Жоховурд»: Власти решили не брать на себя расходы на поездку и проживание журналистов
Газета «Жоховурд» направила 20 января запрос в департамент информации и по связям с общественностью правительства Армении, чтобы уточнить, какой позиции придерживается премьер-министр Никол Пашинян относительно предложения «Армянского национального конгресса», в частности, о переходе к полупрезидентской системе правления. Издание попросило также пояснить, какие шаги, по мнению премьера, должны быть предприняты в связи конституционными реформами. На следующий день, 21 января, от и.о. начальника департамента Армена Хачатряна был получен буквально следующий ответ:
«В ответ на Ваш запрос, сообщаем, что во время предусмотренной 25 января 2020 года пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян ответит на все вопросы, в том числе на указанный Вами вопрос».
Однако примечательно то, что пресс-конференция Никола Пашиняна состоится в городе Капан и, чтобы добраться туда, никакие условия для представителей средств массовой информации не обеспечены. В этот раз власти решили не брать на себя расходы на поездку и пребывание журналистов и переложить решение этих вопросов на СМИ. Это означает, что на пресс-конференции будет присутствовать мало журналистов, поскольку  действующим в Армении СМИ нелегко за счет собственных средств добраться до Капана, забронировать там номер в гостинице, принять участие в пресс-конференции и вернуться в Ереван», - пишет газета.