ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց շրջիկ առևտրի ոլորտը կարգավորող օրենքի նախագիծը
Խորհրդարանն այսօր 74 կողմ և 41 դեմ ձայնով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց շրջիկ առևտրի ոլորտը կարգավորող օրենքի նախագիծը:
Նախագիծը միտված է Երևան քաղաքում շրջիկ առևտրի կետերի հետ կապված հարաբերությունների կարգավորմանը: Այս պահի դրությամբ օրենքում միայն ձևակերպում կա, թե ինչ է շրջիկ առևտրի կետը, բայց չկա, թե հատկապես ով է կարգավորելու շրջիկ առևտրի կետերի հետ կապված մի շարք իրավահարաբերություններ:
«Ընդառաջելով տնտեսավարողներին` մենք օրենքում հնարավորություն ենք տալիս, որ թույլտվություններն առանձին վայրերում ավագանու որոշմամբ կարող են տրամադրվել մինչև 3-օրյա ժամկետով` նախապես առաջարկված 1 օրվա փոխարեն: Եվ այդ վայրերում այդ տնտեսավարողներին կթույլատրվի 23: 00-ից հետո չտեղաշարժել իրենց մեքենաները, որոնցով իրականացնում են շրջիկ առևտուրը», - ասաց օրինագծի հեղինակ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը:
Նախագծով առաջարկվում է այդ լիազորությունը տալ Երևանի ավագանուն, որն էլ կկարողանա հաստատել այն վայրերը, որտեղ կթույլատրվի իրականացնել շրջիկ առևտուր, կսահմանի ժամերը: Առաջին ընթերցմամբ քննարկմանը առաջարկվում էր, որ սահմանվի տեղական տուրք` 50 հազար դրամի չափով:

Парламент Армении принял законопроект, регулирующий сферу передвижной торговли
Парламент Армении принял сегодня во втором чтении и полностью законопроект, регулирующий сферу передвижной торговли, соотношением голосов  74 «за» и 41 «против».
Законопроект направлен на урегулирование отношений, связанных с пунктами передвижной торговли в Ереване. По состоянию на данный момент в законе лишь сформулировано, что означает пункт передвижной торговли, однако не устанавливается, кто конкретно будет заниматься регулированием правоотношений, связанных с пунктами передвижной торговли.
«Идя навстречу хозяйствующим субъектам, в законе мы предоставляем возможность того, чтобы разрешения в отдельных местах могли предоставляться решением Совета старейшин в течение 3-х дней, вместо предлагаемого изначально одного дня. И в этих местах хозяйствующим субъектам будет разрешено после 23: 00 не передвигать свои машины и прицепы, на которых осуществляется передвижная торговля», - заявил автор законопроекта депутат фракции «Мой шаг» Сисак Габриелян.
Согласно законопроекту, это полномочие предлагается предоставить Совету старейшин Еревана, который сможет утвердить перечень тех мест, где разрешается передвижная торговля, а также установить время. Во время обсуждения законопроекта в первом чтении предлагалось  установить местную пошлину в размере 50 тысяч драмов.