ՀՀ կառավարությունը փակել է 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը. Նիկոլ Փաշինյան
Պաշտպանության նախարարության կողմից ձեռքբերված սպառազինությունը կամ 2019 թվականի արտադրության է կամ չօգտագործված, Կապանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով նոր 100 փաստ նոր Հայաստանի մասին։
«2020-ի բյուջեում Պաշտպանության նախարարությանը հատկացվել է 307 միլիարդ դրամ, որը 2018-ի փաստացի ցուցանիշը գերազանցում է 28 տոկոսով կամ 66 միլիարդ դրամով, իսկ 2017-ի փաստացիի համեմատ ավելի է մոտ 4.5 տոկոսով: 2018-ի մայիսից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռք է բերել տեսանելի ժամանակահատվածի համեմատ աննախադեպ քանակի զենք-զինամթերք՝ «ՍՈՒ-30ՍՄ» բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռներ, «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» և «Օսա-ԱԿ» հակաօդային պաշտպանության համալիրներ», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Զինված ուժերը համալրվել են հրետանային միջոցներով, զենիթային կայանքներով, հրաձգային զենքերով, զինամթերքով, 310 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկայով:
«Իրականացվել են տարբեր տեսակի սպառազինության նմուշների փորձարկումներ: ՀՀ Կառավարությունը փակել է 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը», - ասաց ՀՀ վարչապետը:

Правительство Армении закрыло позорную страницу оружия 80-х – Никол Пашинян
Все закупленное министерством обороны Армении вооружение либо произведено в 2019 году, либо вообще не использовано, заявил сегодня на пресс-конференции в Капане премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя 100 фактов о новой Армении.
«В бюджете на 2020 год министерству обороны выделено 307 млрд. драмов, что превышает фактический показатель 2018 года на 28% или 66 млрд. драмов, а показатель 2017 года – около 4.5%. С мая 2018 года Армения приобрела беспрецедентное количество вооружения и боеприпасов: многофункциональные истребители "Су-30СМ", зенитно-ракетные комплексы "Тор-М2КМ" и "Оса-АК"», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, Вооруженные силы пополнились артиллерийскими средствами, зенитными установками, стрелковым оружием и боеприпасами, 310 единицами транспотной техники.
«Проведены испытания разных видов вооружений. Правительство Армении закрыло позорную страницу оружия 80-х», - отметил премьер-министр.