Էնպես արձագանքեցին Ամանորը հրապարակում նշելու կոչիս, որ կարծեցի՝ իրենց 70 տոկոսը թիֆլիսահայ է, հայրական օջախները Թիֆլիսում են գտնվում. Փաշինյան
25/01/2020 12:42
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Կապանում 100 նոր փաստ նոր Հայաստանի մասին ներկայացնելիս, անդրադարձավ նաև թատրոններ այցելությունների թվին, ասելով, որ Ամանորի օրերին 25 տոկոս աճել են թատրոններ այցելողների թիվը։
Փաշինյանը չշրջանցեց նաև Նոր տարին Հանրապետության հրապարակում դիմավորելու իր կոչը, ասելով, որ Հայաստանը պետք է գրավիչ դարձնել Ամանորը նշելու համար։
«Երբ Ամանորի նոր տրամաբանությունը ներդնում էինք, մարդիկ կային էլի որոշել էին մեզ մեղադրել ապազգային քաղաքականության մեջ։ Ասում էին՝ ինչպե՞ս կարելի է մարդկանց հրավիրել թատրոն, ինչպե՞ս կարելի է հրավիրել հրապարակ՝ համերգի։ Չէ՞ որ դա ընտանեկան տոն է և այդ տոնը պետք է նշել հայրական օջախում։ Էնպիսի տպավորություն էր, որ էդ ասողների իշխանության տարիներին Հայաստանի 70 տոկոսը թիֆլիսահայ էր, այսինքն հայրական օջախները Թիֆլիսում էր գտնվում։
Իհարկե, այս տարի էլ մեր շատ հայրենակիցներ գնացել են Ամանորը Վրաստանում նշելու, բայց մենք ուզում ենք, որ Վրաստանի, Միացյալ Էմիրություննների, Իտալիայի և մյուս երկրների նման Հայաստանը նույնպես գրավիչ դարձնել Ամանորը նշելու համար», - ասաց նա։
Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց սփյուռքի հայրենակիցներին, որ լսել են իր կոչին և եկել են Ամանորը Հայաստանում նշելու։
«Վիճակագրության կարիք չկա, քանի որ երբ դեկտեմբերի 31-ին շրջում էի փոքր կենտրոնում, բոլոր կողմերից լսում էի արևմտահայերեն խոսք։ Սրճարաններում ներկաների 70-80 տոկոսը սփյուռքահայեր էին», - ասաց նա:

Никол Пашинян о реакции на свой призыв встретить Новый год на площади Республики
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя сегодня на пресс-конференции в Капане 100 новых фактов о новой Армении, обратился также к числу посещений театров, отметив, что во время новогодних праздников посещаемость театров возросла на 25 процентов.
Никол Пашинян коснулся также своего призыва встретить Новый год на площади Республики, заявив, что Армению нужно сделать привлекательной для празднования Нового года.
«Когда мы внедряли новую логику Нового года, были люди, которые опять решили обвинить нас в антинациональной политике. Говорили: как можно приглашать людей в театр, как можно приглашать на площадь, на концерт. Ведь это семейный праздник и его нужно проводить в отцовском очаге. Было такое впечатление, будто в годы правления тех, кто это говорит, 70 процентов населения Армении были тбилисскими армянами, то есть их отцовский очаг находился в Тбилиси.
Конечно, и в этом году многие наши соотечественники поехали отмечать Новый год в Грузии, но мы хотим сделать Армению такой же привлекательной для празднования Нового года как Грузия, Объединенные Арабские Эмираты, Италия и другие города», - сказал он.
Никол Пашинян поблагодарил соотечественников из Диаспоры, что прислушались к его призыву и приехали отмечать новый год в Армении.
«Необходимости в статистике нет, поскольку, когда 31 декабря я гулял по малому центру, со всех сторон слышал западноармянскую речь. 70-80% людей в кафе были армяне из Диаспоры», - сказал он.