ԱՄՆ դեմոկրատ սենատորները «դարի գործարքի» պլանը քննադատող նամակ են հղել Թրամփին
ԱՄՆ  Դեմոկրատական կուսակցությունից սենատորներ նամակ են հղել նախագահ Դոնալդ Թրամփին, որում մի շարք քննադատական նկատառումներ են հայտնել երեքշաբթի Սպիտակ տան կողմից հրապարակված պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման պլանի վերաբերյալ:
Նամակի տեքստը հրապարակվել է Մերիլենդ նահանգից սենատոր Քրիս Վան Հոլենի Twitter ում:
Նամակն ստորագրած 12 օրենսդիրների թվում կա  2020 թվականի ընտրություններում նախագահի թեկնածու առաջադրվելու երեք հավակնորդ՝ Վերմոնտ նահանգից սենատոր Բեռնի Սանդերսը, Մասաչուսեթսից սենատոր Էլիզաբեթ Ուորենը և Մինեսոտայից սենատոր Էմի Քլոբուշարը:
«Մենք գրում ենք, որպեսզի մեր անհանգստությունը հայտնենք միակողմանի բնույթ կրող պաղեստինա-իսրայելական պլանի հրապարակման՝ ձեր որոշման առնչությամբ, որը կազմված է առանց որևիցե պաղեստինյան մասնակցության և աջակցության»,- ասված է նամակում: Սենատորները կարծիք են հայտնել, որ կողմերից մեկի կողմից տվյալ պլանի իրականացումը կարող է ոչնչացնել հակամարտության խաղաղ կարգավորման  հեռանկարները՝ երկու պետությունների գոյատևման հայեցակարգի շրջանակում:
Նամակում նշվում Է, որ «դարի գործարքի» միակողմանի իրականացումը կարող է հանգեցնել Իսրայելի ինքնիշխանության հաստատման Հորդանանի հովտի և Հորդանան գետի արևմտյան ափի հրեական բնակավայրերի նկատմամբ: Դեմոկրատները ենթադրում են, որ իրադարձությունների նման զարգացումը կխախտի միջազգային իրավունքը, և բացասական արձագանք կառաջացնի ԱՄՆ-ի մի շարք դաշնակիցների կողմից: Սենատորները նաև հայտարարել են, որ Սպիտակ տան առաջարկած լուծումները խախտում են պաղեստինցի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և խարխլում Իսրայելի անվտանգությունը:

Cенаторы-демократы направили Трампу письмо, критикующее план "сделки века"
Сенаторы от Демократической партии США направили письмо президенту Дональду Трампу, в котором высказали ряд критических соображений по поводу опубликованного во вторник Белым домом плана урегулирования палестино-израильского конфликта.
Текст письма опубликован во вторник в Twitter сенатора от штата Мэриленд Криса Ван Холлена.
Среди 12 подписавших письмо законодателей три претендента на выдвижение кандидатом в президенты на выборах 2020 года. Это сенатор от штата Вермонт Берни Сандерс, сенатор от Массачусетса Элизабет Уоррен и сенатор от Миннесоты Эми Клобушар.
"Мы пишем, чтобы выразить нашу глубокую обеспокоенность в связи с вашим (президента США Дональда Трампа - прим. ТАСС) решением опубликовать имеющий односторонний характер план палестино-израильского урегулирования, составленный без какого бы то ни было палестинского участия и поддержки", - говорится в письме. Сенаторы выразили мнение, что реализация данного плана одной из сторон может уничтожить перспективы мирного разрешения конфликта в рамках концепции существования двух государств.
В письме говорится, что односторонняя реализация "сделки века" может привести к утверждению суверенитета Израиля над Иорданской долиной и еврейскими поселениями на Западном берегу реки Иордан. Демократы полагают, что такое развитие событий будет нарушать положения международного права, и вызовет негативную реакцию со стороны ряда союзников США. Сенаторы также заявили, что решения, предложенные Белым домом, нарушают право палестинского народа на самоопределение и подрывают безопасность Израиля.