ՍԴ-ն, որպես ինստիտուտ, 2015 թվականի փոփոխություններից հետո լիարժեք չի գործում. Մակունց
Ինձ, որպես ԱԺ պատգամավորի, ՍԴ դատավորը հետաքրքրում է միայն մասնագիտական անաչառության տեսանկյունից։ Որևէ անձի նկատմամբ պահանջը բացառապես դա է, ԱԺ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի երեկվա հարցազրույցին։
«ՍԴ-ն, որպես ինստիտուտ, 2015 թվականին փոփոխություններից հետո լիարժեք չի գործում, որովհետև ՍԴ-ում այսօր գործում են երկու տարբեր ռեժիմներ։ Այն անցումային դրույթները, որոնք պետք է անցում կատարեին ներկա Սահմանադրության, թերի են։ Թե որն է դրա պատճառը, չեմ կարող ասել։ Մենք արձանագրում ենք այս խնդիրը, և սա է ՍԴ-ի հետ կապված հարցը։
Սահմանադրական դատարանի հարցն, իհարկե, հանգուցալուծվելու է։ Դա միանշանակ է։ Այս ընթացքում փորձել ենք բոլոր հնարավոր տարբերակներով լուծումներ առաջարկել, արել ենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերը։ Միանշանակ, կլինեն էլի քայլեր, որոնք կբերեն հարցի հանգուցալուծմանը։ Այն ժամանակ, երբ դրանք օրակարգ բերվեն, մենք կմեկնաբանենք», - ասաց նա։
Անդրադառնալով ՍԴ նախագահի երեկվա հարցազրույցին՝ Մակունցը նշեց, որ վերջինս պետք է հնարավորինս զերծ մնա քաղաքական ձևակերպումներից, ինչը և երեկ արեց։
Ճեպազրույցին ներկա պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանն իր հերթին նկատեց, որ ՍԴ նախագահն այսօր հանդես է գալիս քաղաքական ընդդիմախոսի դիրքերից։

После изменений 2015 года Конституционный суд, как институт, не действует полноценно – Лилит Макунц
«Меня, как депутата Национального Собрания, Конституционный суд интересует только с точки зрения профессиональной беспристрастности», - заявила сегодня на брифинге руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
«После изменений 2015 года Конституционный суд, как институт, не действует полноценно, поскольку в Конституционном суде сегодня действуют два разных режима. Те переходные положения, которые должны были обеспечить переход к действующей Конституции, неполноценны. В чем причина этого, я не могу сказать. Мы констатируем  проблему.
Вопрос Конституционного суда, конечно, разрешится. Это однозначно. Мы пытались за это время предложить решения во всех возможных вариантах, сделали все необходимые шаги. Безусловно, будут также другие шаги, которые приведут к решению вопроса. Мы прокомментируем их, когда они будут внесены в повестку», - сказала Лилит Макунц.
Касаясь вчерашнего интервью председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна, Лилит Макунц отметила, что он должен по возможности воздерживаться от политических формулировок, что было сделано вчера.
Другой депутат фракции «Мой шаг» Ваагн Овакимян отметил, что председатель Конституционного суда сегодня выступает с позиций политического оппонента.