«Հրապարակ». Հնագետները ԱԺ հանձնաժողովին կներկայացնեն փաստեր, որ Ամուլսարի հանքի տարածքը հնագիտական նշանակության վայր է
29/01/2020 09:39
«Հրապարակ» թերթը գրում է, որ Ամուլսարի կամ մետաղական հանքերի հարցերով ԱԺ քննիչ հանձնաժողովն առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կհյուրընկալի հնագետների, որոնք ուզում են փաստեր ներկայացնել, որ Ամուլսարի հանքի տարածքը հնագիտական նշանակություն ունեցող վայր է, և միջազգային բազմաթիվ չափորոշիչներով անթույլատրելի է այդ տարածքում հանքի շահագործումը։
Հանձնաժողովի նախագահ Սերգեյ Բագրատյանը թերթի լրագրողի հետ զրույցում հաստատել է հնագետների հետ հանձնաժողովում քննարկում ունենալու փաստը՝ նշելով, որ կոնկրետ օրը դեռ հայտնի չէ:

«Грапарак»: Археологи представят парламентской комиссии факты, что территория Амулсарского рудника – археологическая зона
29/01/2020 11:58
Газета «Грапарак» пишет, что следственная комиссия Национального Собрания по вопросу эксплуатации Амулсарского месторождения и других металлических рудников пригласила в течение предстоящей недели археологов, которые хотят представить факты, что территория Амулсарского рудника – археологическая зона и согласно многочисленным международным стандартам эксплуатация рудника на этой территории недопустима.
Председатель комиссии Сергей Багратян в беседе с корреспондентом издания подтвердил факт предстоящего обсуждения с археологами, отметив, что конкретный день пока не назначен.