Լարիսա Ալավերդյանը միանում է ոստիկանությունից հանդիպում պահանջելու՝ իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի պնդմանը
29/01/2020 15:24
«Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանը՝ արձագանքելով իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի պահանջին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ ամբողջովին համաձայն է նրա հետ։
Հիշեցնենք` իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը հունվարի 28-ի իրադարձությունների իրավաչափությունը քննարկելու և անհրաժեշտ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով պահանջում է հանդիպում ՀՀ ոստիկանապետի պաշտոնակատարի հետ։
Ռուբեն Մելիքյանը 3 կետից բաղկացած օրակարգ է ներկայացրել, առաջարկելով իրավապաշտպաններին, այլ հանրային գործիչներին միանալ իր նախաձեռնությանը՝ ներկայացնելով սեփական օրակարգ կամ միանալով իր ներկայացրածին։
«Ուղղակի մի դետալ պետք է ավելացնեմ. ամեն մեկը պետք է իր տեղում պատասխանատվություն զգա։ Պետք չի հիմա բոլորը հղում անեն, որ դա վարչապետի ցանկությունը կամ քմահաճույքն էր։ Թող ամեն մեկը, հատկապես ուժային կառույցների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինքն զգան պատասխանատվություն իրենց քայլերի համար։ Պատրաստ եմ միանալ այդ կոչերին, որոնք կնախաձեռնվեն պարզապես վերջ դնելու այն խայտառակ հետընթացին, որին հիմա ականատես ենք լինում», - ասաց Լարիսա Ալավերդյանը։

Лариса Алавердян присоединяется к требованию правозащитника Рубена Меликяна о встрече с и.о. начальника полиции
29/01/2020 17:24
Исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян, касаясь в беседе с корреспондентом Aysor.am требования правозащитника Рубена Меликяна, заявила, что полностью согласна с ним.
Напомним, правозащитник Рубен Меликян требует встречи с и.о. начальника полиции Армении с целью обсуждения правомерности событий 28 января и предоставления необходимых разъяснений.
Рубен Меликян представил состоящую из трех пунктов повестку, предложив правозащитникам и другим общественным деятелям присоединиться к его инициативе, предложив собственную повестку или приняв представленную им.
«Просто должна добавить одну деталь: каждый на своем месте должен чувствовать ответственность. Не нужно, чтобы сейчас все ссылались на то, что это желание или каприз премьер-министра. Пусть все, и особенно высокопоставленные должностные лица силовых структур чувствуют ответственность за свои шаги. Я готова присоединиться к тем призывам, которые будут инициированы, чтобы просто поставить конец тому позорному регрессу, очевидцами которого мы сейчас являемся», - сказала Лариса Алавердян.