Հայկական կողմի նախաձեռնությամբ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահի հետ
03/02/2020 16:07
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ: ՀՀ վարչապետը և Եվրոպական խորհրդի նախագահը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել էլ ավելի զարգացնել ՀՀ-ԵՄ հետագա համագործակցությունը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերը:
Քննարկման առանցքում է եղել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը: Եվրոպական խորհրդի նախագահն ընդգծել է, որ կարևորում է Հայաստանի ընտրած բարեփոխումների ճանապարհը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելը մտքեր են փոխանակել հունիս ամսին Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գործընկերության առաջիկա գագաթնաժողովից իրենց սպասելիքների շուրջ:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 31-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի հարցով համազեկուցողները խորը անհանգստություն են հայտնել  վարչապետի գրասենյակի և Սահմանադրական դատարանի միջև լարվածության կապակցությամբ։

Armenia’s PM, Council of Europe President hold phone conversation at the initiative of Armenian side
03/02/2020 16:42
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan had a phone conversation with the President of the Council of Europe Charles Michel.
Armenia’s PM and the President of the Council of Europe discussed issues relating to Armenia-EU relations.
The parties expressed readiness to develop more Armenia-EU future cooperation, including the trade-economic ties.
During the conversation the interlocutors also referred to the agenda of democratic reforms in Armenia. The President of the Council of Europe highlighted the path of reforms Armenia has chosen.
Nikol Pashinyan and Charles Michel also exchanged thoughts over their expectations from the upcoming summit of the Eastern Partnership to be conducted in June in Brussels.