ՀՀ նախագահը կարևորում է ՍԴ բնականոն գործունեությունը. որևէ գործընթաց չպետք է վնասի երկրի միջազգային հեղինակությունը
03/02/2020 12:02
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հետևում է Սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներին, և կարծում է, որ ցանկացած գործընթաց պետք է տեղի ունենա բացառապես իրավական հարթության մեջ և չպետք է վտանգի երկրի կայունությունն ու միջազգային հեղինակությունը, Aysor.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան նշել են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
- Խնդրում եմ ներկայացնել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի դիրքորոշումը Սահմանադրական դատարանի և ՍԴ նախագահի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
- Հանրապետության նախագահը հետևում է Սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներին:
Հանրապետության նախագահը կարևորում է Սահմանադրական դատարանի բնականոն գործունեությունը և համարում է, որ ցանկացած գործընթաց պետք է տեղի ունենա բացառապես իրավական հարթության մեջ, բոլոր իրավական սկզբունքների և նորմերի պահպանմամբ՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման հիման վրա: Որևէ գործընթաց չպետք է վտանգի երկրի կայունությունն ու միջազգային հեղինակությունը, չպետք է լինի անձնավորված, պետք է հիմնվի հասարակական համերաշխության և հանդուրժողականության վրա:
- Խնդրում եմ ներկայացնել՝ արդյոք նախագահը կարծում է, որ ՍԴ նախագահի դեմ գործադիր իշխանության կողմից հարձակում է տեղի ունենում (հաշվի առնելով Հանրային հեռուստաընկերության հայտնի ռեպորտաժը, նախաքննական գաղտնիքի բացահայտումը, ՀՀ վարչապետի՝ այդ կապակցությամբ գրառումը):
- Հանրապետության նախագահի կողմից ընթացիկ քրեական գործերի համատեքստում տեղի ունեցող իրադարձություններին ցանկացած գնահատական կամ որակում կարող է դիտվել որպես միջամտություն նախաքննություն կամ հետաքննություն իրականացնող մարմինների կամ դատական իշխանության գործունեությանը և խնդրահարույց է իրավունքի ու սահմանադրականության տեսանկյունից:
- Ինչպիսի՞ն է ՀՀ նախագահի դիրքորոշումը սահմանադրական բարեփոխումների մասին։
- Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական փոփոխություններին, ապա Հանրապետության նախագահը բազմիցս նշել է, որ Սահմանադրության կամ այլ օրենքի ցանկացած փոփոխություն պետք է լինի իրավունքի ընդհանուր սկզբունքներին համահունչ, անցնի օբյեկտիվ և մասնագիտական իրավաբանական փորձաքննություն, լինի անհրաժեշտ և արդյունավետ, ծառայի բացառապես պետական և ազգային շահերին: Այս առումով կարևոր է ոչ միայն նպատակը, այլև դրան հասնելու միջոցը:
Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ Հանրապետության նախագահը կարող է արտահայտել իր կարծիքն ու դիրքորոշումը, երբ կհստակեցվի դրանց ամբողջական փաթեթի կոնկրետ տեքստը:

No process must endanger Armenia’s stability and international authority: Armenia’s President attaches importance to regular activity of CC
03/02/2020 12:30
Armenia’s President Armen Sarkissian follows the processes taking place over the Constitutional Court and considers that each process must take place in exclusively legal platform and must not endanger the country’s stability and international authority, public relations department of the president’s staff said in response to Aysor.am’s written inquiry.
- What is the position of the RA President Armen Sarkissian on the situation created over the Constitutional Court and its chairman?
- The President of the Republic follows the processes taking place over the Constitutional Court and attaches significance to the normal activity of the CC considering that each process must take place in exclusively legal platform with the preservation of all the legal principles and norms based on the division and balancing of legislative, executive and judicial powers. No process must endanger the country’s stability and international authority, must not be personalized and must be based on the public solidarity and tolerance.
- Does the president consider that the CC chairman is being attacked by the executive power (taking into consideration the well-known coverage of the Public TV, unveiling of secrecy of preliminary investigation and the PM’s post about it)?
- Any assessment or qualification by the President of the Republic about developments taking place in the pre-context of criminal cases may be viewed as interference into the preliminary investigation or into the activity of the investigating body or judicial power and is problematic from the viewpoint of right and constitutionality.
- What is the position of the President of the RA on constitutional amendments?
- In relation to the constitutional amendments, the President of the Republic has noted many times that any changes in the Constitution or a law must be in line with general principles, pass objective and specialized legal expertise, be necessary and effective, serve exclusively to state and national interests. In this regard not only the purpose but the way of reaching it is also important.
The President of the Republic may express his opinion and position about the constitutional changes after the clarification of the concrete text of the full package.