ՀՀ նախագահը կարևորում է ՍԴ բնականոն գործունեությունը. որևէ գործընթաց չպետք է վնասի երկրի միջազգային հեղինակությունը
03/02/2020 12:02
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հետևում է Սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներին, և կարծում է, որ ցանկացած գործընթաց պետք է տեղի ունենա բացառապես իրավական հարթության մեջ և չպետք է վտանգի երկրի կայունությունն ու միջազգային հեղինակությունը, Aysor.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան նշել են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
- Խնդրում եմ ներկայացնել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի դիրքորոշումը Սահմանադրական դատարանի և ՍԴ նախագահի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
- Հանրապետության նախագահը հետևում է Սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներին:
Հանրապետության նախագահը կարևորում է Սահմանադրական դատարանի բնականոն գործունեությունը և համարում է, որ ցանկացած գործընթաց պետք է տեղի ունենա բացառապես իրավական հարթության մեջ, բոլոր իրավական սկզբունքների և նորմերի պահպանմամբ՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման հիման վրա: Որևէ գործընթաց չպետք է վտանգի երկրի կայունությունն ու միջազգային հեղինակությունը, չպետք է լինի անձնավորված, պետք է հիմնվի հասարակական համերաշխության և հանդուրժողականության վրա:
- Խնդրում եմ ներկայացնել՝ արդյոք նախագահը կարծում է, որ ՍԴ նախագահի դեմ գործադիր իշխանության կողմից հարձակում է տեղի ունենում (հաշվի առնելով Հանրային հեռուստաընկերության հայտնի ռեպորտաժը, նախաքննական գաղտնիքի բացահայտումը, ՀՀ վարչապետի՝ այդ կապակցությամբ գրառումը):
- Հանրապետության նախագահի կողմից ընթացիկ քրեական գործերի համատեքստում տեղի ունեցող իրադարձություններին ցանկացած գնահատական կամ որակում կարող է դիտվել որպես միջամտություն նախաքննություն կամ հետաքննություն իրականացնող մարմինների կամ դատական իշխանության գործունեությանը և խնդրահարույց է իրավունքի ու սահմանադրականության տեսանկյունից:
- Ինչպիսի՞ն է ՀՀ նախագահի դիրքորոշումը սահմանադրական բարեփոխումների մասին։
- Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական փոփոխություններին, ապա Հանրապետության նախագահը բազմիցս նշել է, որ Սահմանադրության կամ այլ օրենքի ցանկացած փոփոխություն պետք է լինի իրավունքի ընդհանուր սկզբունքներին համահունչ, անցնի օբյեկտիվ և մասնագիտական իրավաբանական փորձաքննություն, լինի անհրաժեշտ և արդյունավետ, ծառայի բացառապես պետական և ազգային շահերին: Այս առումով կարևոր է ոչ միայն նպատակը, այլև դրան հասնելու միջոցը:
Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ Հանրապետության նախագահը կարող է արտահայտել իր կարծիքն ու դիրքորոշումը, երբ կհստակեցվի դրանց ամբողջական փաթեթի կոնկրետ տեքստը:

Президент Армении придает важность нормальной деятельности Конституционного суда, международный авторитет страны не должен подвергаться опасности
03/02/2020 13:11
Президент Армении Армен Саркисян следит за происходящими вокруг Конституционного суда процессами и считает, что любое действие должно проводится исключительно в рамках правового поля и не подвергать опасности стабильность и международный авторитет страны, отмечается в ответе управления по связям с общественностью аппарата президента на письменный запрос Aysor.am.
- Просим представить позицию президента Армении Армена Саркисяна относительно создавшейся вокруг Конституционного суда и председателя Конституционного суда ситуации.
- Президент Республики следит за происходящими вокруг Конституционного суда процессами.
Президент Республики придает важность нормальной деятельности судов и считает, что любой процесс должен проходить исключительно в правовом поле, с соблюдением всех правовых принципов и норм – на основании разделения законодательной, исполнительной и судебной властей. Какой-либо процесс не должен ставить подвергать опасности стабильность и международный авторитет страны, не должен быть персонифицирован и должен основываться на солидарности и толерантности общества.
- Просим представить, считает ли президент Армении, что со стороны исполнительной власти осуществляется нападение на председателя Конституционного суда (учитывая скандальный репортаж Общественного телевидения Армении, раскрытие тайны предварительного следствия, запись премьер-министра Армении в этой связи).
- Любая оценка или характеристика происходящих в контексте текущих уголовных дел событий со стороны президента Республики может расцениваться как вмешательство в предварительное следствие или деятельность следственных органов или судебной власти и является спорным с точки зрения права и конституционности.
- Какова позиция президента Армении по конституционным реформам?
- Что касается конституционных реформ, то Президент Республики неоднократно отмечал, что любое изменение закона должно соответствовать общим принципам права, проходить объективную и специализированную юридическую экспертизу, быть необходимым и эффективным, служить исключительно государственным и национальным интересам. В данном контексте важна не только цель, но и средство ее достижения.
Президент Республики может выразить свое мнение и позицию о конституционных реформах, когда будет уточнен конкретный текст полного пакета реформ.