«Ժողովուրդ». Արցախի ԱԳ նախարարը սրում է Բակո Սահակյանի հետ հարաբերությունները
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Վերջին շաբաթներին Արցախում, մասնավորապես, Քարվաճառի շրջանում, սկսվել է գործող և նոր կառուցվելիք ՀԷԿ-երի դեմ պայքար: Եվ պարզվում է՝ այն խորը քաղաքական կամ նախընտրական քարոզչական նպատակներ ունի: Խոսքը քաղաքագետ Ալեքսանդր Քանանյանի մասին է, որն այս տարվա հունվարի 20-ից հացադուլի մեջ է: Բավական է հայացք գցել Քանանյանի անցյալին, նրա ունեցած կապերին, և ամեն ինչ պարզ է դառնում: Մասնավորապես, հացադուլով պայքար սկսած Ալեքսանդր Քանանյանը Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի անմիջական շրջապատից է, ով նաև 2007 թվականին եղել է նախագահի թեկնածու Մայիլյանի շտաբի անդամ: Ու երբ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը փորձել է հանդիպել նրան, լսել դժգոհությունը, հրաժարվել է: Ասել է թե՝ Արցախի ԱԳ նախարարը սրում է գնացող նախագահ Սահակյանի հետ հարաբերությունները:
Հիշեցնենք, որ Բակո Սահակյանն իր թիմակիցների հետ վերջին հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, թե իրենք ոչ ոքի չեն սատարելու, սակայն ով էլ հաղթի, պետք է շնորհավորեն ու կանգնեն կողքին: Ինչպես հայտնի է, Մայիլյանը մտադիր է առաջադրել իր թեկնածությունը նաև այս տարվա մարտի 30-ին կայանալիք Արցախի նախագահի ընտրություններում և «հացադուլային շարժումներով» փորձում է Սահակյանին իր կողմը ներգրավել: Մայիլյանն իր հիմնական մրցակիցն է համարում «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, որն այդ ընտրություններում անվիճելի ֆավորիտն է»:

«Жоховурд»: Глава МИД Арцаха идет на обострение отношений с Бако Саакяном
Газета «Жоховурд» пишет, что в течение последних недель в Арцахе, в частности в районе Карвачара, началась борьба против действующих и стоящихся новых малых ГЭС. Как выясняется, эта борьба преследует глубокие политические или предвыборные цели.
«Речь идет о политологе Александре Кананяне, который с 20 января этого года объявил голодовку. Достаточно бросить взгляд на прошлое Кананяна, его связи, и все становится ясно. В частности, начавший борьбу с объявления голодовки Александр Кананян – из непосредственного окружения министра иностранных дел Арцаха Масиса Маиляна и был членом штаба кандидата в президенты Маиляна также в 2007 году. И когда президент Арцаха Бако Саакян пытался встретиться с ним, выслушать недовольство, он отказался. То есть, можно сказать, что министр иностранных дел идет на обострение отношений с уходящим президентом Саакяном.
Напомним, президент Бако Саакян во время последней встречи с членами своей команды заявил, что они не собираются поддерживать кого-то из кандидатов, однако поздравят и встанут рядом с любым кандидатов, который одержит победу. Как известно, Масис Маилян намерен выдвинуть свою кандидатуру также на предстоящих 30 марта этого года президентских выборах в Арцахе и «движением голодовки» пытается привлечь на свою сторону Бако Саакяна. Масис Маилян считает своим основным соперником председателя партии «Свободная родина» Араика Арутюняна, который является бесспорным фаворитом на этих выборах», - пишет газета.