Արարատ Միրզոյանը հորդորել է ՍԴ դատավոր Թոխյանին դիմում գրել՝ խոստանալով Թոխյանի տղաներին լավ աշխատավարձով պաշտոնների տեղավորել. «Փաստ»
04/02/2020 09:54
ՍԴ դատավորների նկատմամբ ճնշումները հետևողականորեն շարունակվում են: «Փաստի» աղբյուրների փոխանցմամբ՝ իշխանության ներկայացուցիչներին հրահանգված է միջնորդներ գտնել ՍԴ դատավորների հետ հանդիպելու և «բացատրական զրույցներ» ունենալու համար:
Թերթի աղբյուրները պնդում են, որ մասնավորաբար նախորդ շաբաթվա վերջին նման հանդիպում է տեղի ունեցել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի և Սահմանադրական դատարանի դատավոր Ֆելիքս Թոխյանի միջև:
Ըստ թերթի աղբյուրների, Միրզոյանը «բարեկամաբար» հորդորել է ՍԴ դատավոր Թոխյանին դիմում գրել և օգտվել վաղաժամ կենսաթոշակի օրենքից՝ խոստանալով Թոխյանի տղաներին լավ աշխատավարձով պաշտոնների տեղավորել:
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ, Ֆելիքս Թոխյանի հարազատ եղբայրը՝ Մարատ Թոխյանը, ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ է, և հենց նա էլ կատարել է Արարատ Միրզոյան-Ֆելիքս Թոխյան հանդիպման միջնորդի դերը:
Տեղեկությունը թերթը փորձել է ճշտել ԱԺ-ից և զանգահարել ԱԺ նախագահի օգնական Վահան Կոստանյանին: Վերջինս միայն ասել է. «Նման որևէ հանդիպման մասին ես տեղեկություն չունեմ»:
Թերթի աղբյուրները պնդում են, որ ՍԴ դատավորների նկատմամբ ճնշումների կամ «բացատրական աշխատանքների» այլ դեպքեր ևս եղել են:

«Паст»: Арарат Мирзоян призвал судью КС Феликса Тохяна написать заявление об уходе, пообещав устроить сыновей Тохяна на хорошие должности
04/02/2020 11:20
Газета «Паст» пишет, что давление в отношении судей Конституционного суда продолжается последовательно. Как передают источники издания, представителям власти дано указание найти посредников для встреч и «объяснительных бесед» с судьями Конституционного суда.
«Наши источники утверждают, что в частности в конце прошлой недели состоялась подобная встреча между спикером парламента Араратом Мирзояном и судьей Конституционного суда Феликсом Тохяном.
Согласно нашим источника, Арарат Мирзоян «по дружески» призвал судью Конституционного суда Тохяна написать заявление и воспользоваться законом о досрочном выходе на пенсию, пообещав устроить сыновей Феликса Тохяна на должности с хорошей зарплатой.
Как передает тот же источник, брат Феликса Тохяна – Марат Тохян – член фракции «Мой шаг» в Совете старейшин Еревана и именно он сыграл роль посредника в проведении встречи Арарат Мирзоян – Феликс Тохян», - отмечает газета.
Издание попыталось уточнить эту информацию в парламенте и связалось с помощником председателя Национального Собрания Вааном Костаняном. Последний лишь сказал: «У меня нет информации о какой-либо подобной встрече».
Источники газеты утверждают также, что были и другие случаи оказания давления или «объяснительных бесед» с судьями Конституционного суда.