Արարատ Միրզոյանը հորդորել է ՍԴ դատավոր Թոխյանին դիմում գրել՝ խոստանալով Թոխյանի տղաներին լավ աշխատավարձով պաշտոնների տեղավորել. «Փաստ»
04/02/2020 09:54
ՍԴ դատավորների նկատմամբ ճնշումները հետևողականորեն շարունակվում են: «Փաստի» աղբյուրների փոխանցմամբ՝ իշխանության ներկայացուցիչներին հրահանգված է միջնորդներ գտնել ՍԴ դատավորների հետ հանդիպելու և «բացատրական զրույցներ» ունենալու համար:
Թերթի աղբյուրները պնդում են, որ մասնավորաբար նախորդ շաբաթվա վերջին նման հանդիպում է տեղի ունեցել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի և Սահմանադրական դատարանի դատավոր Ֆելիքս Թոխյանի միջև:
Ըստ թերթի աղբյուրների, Միրզոյանը «բարեկամաբար» հորդորել է ՍԴ դատավոր Թոխյանին դիմում գրել և օգտվել վաղաժամ կենսաթոշակի օրենքից՝ խոստանալով Թոխյանի տղաներին լավ աշխատավարձով պաշտոնների տեղավորել:
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ, Ֆելիքս Թոխյանի հարազատ եղբայրը՝ Մարատ Թոխյանը, ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ է, և հենց նա էլ կատարել է Արարատ Միրզոյան-Ֆելիքս Թոխյան հանդիպման միջնորդի դերը:
Տեղեկությունը թերթը փորձել է ճշտել ԱԺ-ից և զանգահարել ԱԺ նախագահի օգնական Վահան Կոստանյանին: Վերջինս միայն ասել է. «Նման որևէ հանդիպման մասին ես տեղեկություն չունեմ»:
Թերթի աղբյուրները պնդում են, որ ՍԴ դատավորների նկատմամբ ճնշումների կամ «բացատրական աշխատանքների» այլ դեպքեր ևս եղել են:

The pressures on Constitutional Court judges continue persistently. Past paper’s sources report that the representatives of the authorities are tasked to find ways to meet with the CC judges and conduct “explanatory conversations.”
The sources of the paper claim that last week a meeting took place between NA chairman Ararat Mirzoyan and judge of the Constitutional Court Felix Tokhyan.
According to the paper’s sources, Mirzoyan has “friendly” urged the CC judge to write an application and make use of the opportunity given by the law on early retirement, promising to find highly-paid jobs to his sons.
The same source said Tokhyan’s brother Marat Tokhyan is member of My Step faction and he mediated the meeting between Mirzoyan and the CC judge.
The paper tried to clarify the information from the NA and phoned the NA chairman’s assistant Vahan Kostanyan who said that he is not aware of any such meeting.
The paper’s sources claim that there were other cases of pressures and “explanatory works” with the CC judges.