«Հայաստանի իշխանությունը հաշվետու է այն մարդկանց, ովքեր մեզ քվեարկել են». ԱԺ փոխխոսնակը բացատրեց՝ ինչու չեն դիմել Վենետիկի հանձնաժողով
05/02/2020 12:38
«Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը հաշվետու է միայն Հայաստանի ժողովրդին, այն մարդկանց, ովքեր մեզ քվեարկել են: Եթե Հայաստանի իշխանությունը նպատակահարմար կգտնի, եթե իրավական առումով ճիշտ կգտնի Վենետիկի հանձնաժողովի կամ որևիցե մեկ այլ մարմնի խորհրդատվական կարծիքը հարցնել, մենք դա կանենք: Մնացած բոլոր պարագաներում մենք հաշվետու ենք ժողովրդին», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը՝ հաստատելով, որ Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ կարծիք ստանալու համար իշխանությունը չի դիմել Վենետիկի հանձնաժողով:
Լրագրողի դիտարկմանը՝ իսկ հարցրե՞լ եք ժողովրդի կարծիքը, Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց.
«Այո՛, երբ քվեարկություն է դրվել ԱԺ պատգամավորների ցանկը, երբ քվեարկել են իշխող կուսակցության ծրագրի օգտին»:
Հստակեցնող հարցին՝ այս նախագծի մասին ժողովրդից կարծիք հարցրե՞լ եք, ԱԺ փոխխոսնակը պատասխանեց.
«Հայաստանի ժողովուրդը մեզ ձայն է տվել, որ Հայաստանում առկա իրավիճակը, որն առկա էր բոլոր ճյուղերում, լուծենք, և դատական իշխանությունում առկա ճգնաժամը, որը ֆիքսվում և փաստվում է բոլոր կողմերից, լուծվի: Նաև դրա համար մենք ստացել ենք մանդատ: Ես կրկնում եմ՝ շատ մոտ ապագայում Հայաստանի Հանրապետության դատական համակարգում ստեղծված իրավիճակը լուծվելու է ամբողջովին: Դատական իշխանությունը նախկին իշխանության վերջին բաստիոնն է: Մենք ազատագրել ենք իշխանության մյուս երկու ճյուղերը և այդ պրոցեսը, կարծում եմ, այս տարի ավարտին կհասցնենք և, վերջապես, կմոռանանք այն ամենն, ինչ եղել է անցյալ 30 տարում»:

Armenia’s authorities accountable only to their voters: NA Vice-Chairman on not applying to the Venice Commission
05/02/2020 12:51
“The authorities of the Republic of Armenia are accountable only to the people who voted for them. If the Armenian authorities find it expedient and right in legal regard, to apply to the Venice Commission or any other body for advisory opinion, we will do it. In the rest cases we are accountable to the people,” Vice-Chairman of Armenia’s National Assembly Alen Simonyan told the reporters, confirming that the authorities have not applied to the Venice Commission for an opinion over the package of bills on constitutional amendments.
As to whether the authorities asked the opinion of the people, Simonyan said, “Yes, when the list of the NA deputies was put for voting, when they voted for the program of the ruling party.”
To the clarifying question, whether the people’s opinion over the bill is taken into consideration, the Vice-Chairman said, “People of Armenia voted for us to solve the existing situation in Armenia, in all the branches, to solve the crisis existing in the judicial power, which is being fixed and confirmed by all the sides. This is also a reason why we have received the mandate. I repeat, in very near future the situation created in Armenia’s judicial system will be completely resolved. The judicial power is the last bastion of the former authorities. We have liberated other two branches of the power, and I think we will bring this process to the end this year and will finally forget everything that happened during the past 30 years.”