Բռնությունը պետք է բացառվի ներհայկական որևէ հարցի լուծման գործիքակազմից. Նիկոլ Փաշինյան
«Համազգային 6 կոնսենսուսները, որ առաջարկեցի 2019թ. օգոստոսի 5-ին, Ստեփանակերտում, որպես համահայկականության, ազգային միասնության անկյունաքար ու բանաձեւ:
Կոնսենսուս 1. Բռնությունը պետք է բացառվի ներհայկական որևէ հարցի լուծման գործիքակազմից։ Մեր իրականության մեջ մենք իրար մեջ հարցեր լուծելու համար բռնությունը պետք է բացառենք։ Բոլոր այն ուժերը, անհատները, որ բռնությունը դիտարկում են որպես ներհայկական որևէ հարցի լուծման միջոց, պետք է մերժվեն և հայ ժողովրդի պատմության աղբանոցը նետվեն։ Բռնությունից զերծ հանրության, բռնությունից զերծ ժողովրդի տեսլականը պետք է մեր համազգային միավորման անկյունաքարային դրույթը դառնա։ Ի դեպ, այս համատեքստում կա միայն մի բացառություն՝ խոսքն օրինական ուժի կիրառման մասին է՝ հանցագործությունների կանխման և բացահայտման, հանրության բնականոն կյանքի ապահովման համատեքստում։
Կոնսենսուս 2. Ժողովուրդը և նրա ազատ կամարտահայտությունն իշխանության ձևավորման միակ աղբյուրն է։ Ժողովրդի կամքի աղճատման, աղավաղման ցանկացած փորձ պետք է դիտարկվի որես հակապետական, հակաազգային գործունեություն։ Այս առումով չափազանց կարևոր եմ համարում Արցախի Հանրապետությունում սպասվող նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը ազատ, մրցակցային, ժողովրդավարական միջավայրում և ժողովրդի ազատ կամարտահայտման իրական երաշխիքների ապահովումը։ Հայաստանի Հանրապետությունը, ըստ այդմ, պետք է հանդես գա և հանդես կգա որպես Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտման և այդ կամարտահայտման միջոցով լեգիտիմ իշխանության ձևավորման երաշխավոր։
Կոնսենսուս 3. Հայաստանի և Արցախի, հայ ժողովրդի ինքնիշխանությունը բարձրագույն արժեք է, և բոլոր այն ուժերը, ովքեր կփորձեն օտար ուժերի ներգրավել ներհայկական, ներհայաստանյան հարցեր լուծելու համար, բոլոր այն ուժերը, ովքեր մեր երկրում հանդես կգան որպես օտարերկրյա շահերի ներկայացուցիչ, պիտի արժանանան և կարժանանան հայ ժողովրդի և նրա լեգիտիմ ներկայացուցիչ Հայաստանի կառավարության ամենակոշտ հակազդեցությանը։
Կոնսենսուս 4. Հայաստանը և Արցախը պետք է զերծ լինեն կոռուպցիայից։ Կոռուպցիայի բոլոր դրսևորումները, այդ թվում՝ հովանավորչությունը, արհեստական մենաշնորհները, մրցակիցների հանդեպ հարուցվող արհեստական խոչընդոտները պետք է արմատախիլ արվեն։ Կոռուպցիոն գործունեության արդյունքում պետությանը և ժողովրդին հասցված նյութական վնասները պետք է վերականգնվեն։
Կոնսենսուս 5. Իրավունքի և օրենքի գերակայությունը, օրենքի առաջ բոլորի հավասարությունը պետք է դառնա ներազգային հարաբերությունների առանցք։ Արտաքին կամ ներքին ազդեցությունների տրվող դատարանների գոյությունն սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը։ Հայաստանում և Արցախում դատարանները պետք է լինեն անկախ։ Տնտեսության, քաղաքականության մեջ և հանրային կյանքի որևէ բնագավառում արտոնյալ խավի, շրջանակների, անհատների առկայությունը պետք է բացառել։ Այստեղ ուզում եմ մի մեկնաբանություն անել. սիրելի ժողովուրդ, մենք շատ արժանի մարդիկ ունենք, հայությունը ծատ արժանավոր զավակներ է տվել, բայց անընդունելի է և չի կարելի հանդուրժել, երբ որևէ մեկը ծառայություն մատուցի ժողովրդին ու հայրենիքին և հետո այդ ծառայությունը փորձի վաճառել արտոնյալ լինելու ձևով, օրենքից դուրս լինելու ձևով։
Կոնսենսուս 6. Ամենագլխավոր կոնսենսուսը՝ Արցախի հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացի նպատակը պետք է լինի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանությունը։ Բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի և Արցախի կառավարությունների համար ընդունելի համարված որևէ լուծում կարող է ընդունելի դիտվել միայն Հայաստանում և Արցախում ժողովրդական հավանության դեպքում»։

Насилие должно быть исключено из инструментария решения какого-либо внутриармянского вопроса – Никол Пашинян
05/02/2020 13:48
Премьер-министр Армении Никол Пашинян обратился на своей странице в Facebook к предложенным им 5 августа 2019 года в Степанакерте в качестве формулы национального единства 6 общенациональным консенсусам.
«Консенсус 1: насилие должно быть исключено из инструментария решения какого-либо   внутриармянского вопроса. В нашей реальности мы должны исключить насилие при решении вопросов между собой. Все те силы и лица, которые рассматривают насилие как средство решения какого-либо внутриармянского вопроса, должны быть отвергнуты и выброшены на мусорную свалку истории армянского народа. Видение общества без насилия, народа без насилия должно стать ключевым положением общенародного объединения. Кстати, в данном контексте есть лишь одно исключение – речь идет о применение законного насилия для раскрытия и предотвращения преступлений, обеспечения нормальной жизни общества.
Консенсус 2: народ и его свободное волеизъявление – это единственные источники формирования власти. Любая попытка искажения, извращения воли народа должна рассматриваться как антигосударственная, антинациональная деятельность. В данном контексте считаю чрезвычайно важным проведение предстоящих в Республике Арцах президентских и парламентских выборов в свободной, конкурентной, демократической атмосфере и обеспечение реальных гарантий волеизъявления народа. Республика Армения посему должна выступить гарантом свободного волеизъявления народа Арцаха и формирования легитимной власти путем этого волеизъявления.
Консенсус 3: суверенитет Армении и Арцаха, армянского народа – высшая ценность и все те силы, которые попытаются вовлечь иностранные силы в решение внутриармянских вопросов, все те, кто в нашей стране выступает в качестве представителя иностранных интересов, должны удостоиться и удостоятся самого жесткого противодействие со стороны армянского народа и его легитимного представителя – правительства Армении.
Консенсус 4: Армения и Карабах должны быть свободны от коррупции. Любые проявления коррупции, в том числе, протекционизм, искусственные монополии, создание искусственных препятствий против конкурентов, должны быть искоренены. Причиненный государству в результате коррупционной деятельности материальный ущерб должен быть восстановлен.
Консенсус 5: верховенство закона и права, равенство всех перед законом должны стать стержнем внутринациональных отношений. Существование поддающихся внешнему или внутреннему давлению судов является угрозой национальной безопасности. В Армении и Арцахе суды должны быть независимыми. Нужно исключить наличие привилегированных слоев, кругов или людей в экономике, политике или какой-либо сфере общественной жизни. Хочу сделать здесь одно замечание: дорогой народ, у нас есть много достойных людей, армянство дало много достойных сыновей, но неприемлемо и нельзя терпеть, когда кто-то послужив народу и родине, пытается потом продать эту службу и получить привилегии, выйти за рамки закона.
Консенсус 6 – самый важный консенсус: целью переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта должна оставаться защита достижений Арцахской освободительной борьбы за самоопределение и безопасность народа Арцаха. Любое считающееся приемлемым для правительств Армении и Арцаха в результате переговоров решение может быть приемлемым лишь в случае народного одобрения в Армении и Арцахе», - написал Никол Пашинян.