«Իմ քայլի» պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը տեղյակ չէ, որ Սահամանդրության փոփոխության նախագիծ է «համահեղինակել»
05/02/2020 18:34
«Իմ քայլի» պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը, ով  սահմանադրական փոփոխությունների համահեղինակներից է, համենայնդեպս՝ նրա անունը նույնպես նշված է 37 պատգամավորների թվում,  որոնք առաջարկում են չեղյալ համարել Սահմանադրության 213 հոդվածը, որի արդյունքում կդադարեցվեն ՍԴ դատավորների, բացառությամբ Վահե Գրիգորյանի եւ Արման Դիլանյանի, լիազորությունները, ասում է, որ ինքն այդ նախագծի համահեղինակ չէ։ «Հրապարակը» հարցի շուրջ զրուցել է Հովիկ Աղազարյանի հետ։
- Պարոն Աղազարյան, քիչ առաջ շրջանառության մեջ դրված սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ   իրավաբանները, սահմանադրագետներն արդեն հասցրին տեսակետ հայտնել, որ դրանով վերջնականապես տապալելու եք սահմանադրական կարգը, գլխատելու եք դատական իշխանությունը։
- Որտեղի՞ց իմացան այդ ամենը, եթե մենք նախագծերը չենք քննարկել եւ փետրվարի 6-ի արտահերթ նիստում ենք պատրաստվում անել։
- Նախագիծը հրապարակված է, 37 պատգամավորներով առաջարկում եք չեղարկել Սահմանադրության 213-րդ հոդվածը։
- Ես դրանից տեղյակ չեմ, ես ուրիշ նախագծից եմ տեղյակ, որի վերաբերյալ արտահերթ է հրավիրվելու։
- Այսինքն, Դուք սահմանադրական փոփոխությունների համահեղինակ չե՞ք, բա ինչո՞ւ է Ձեր անունը գրված։
- Չէ, ես հարցի էությանն եմ տեղյակ, բայց գիտեմ, որ արտահերթը վաղն է լինելու։
- Մի խումբ պատգամավորների հետ չե՞ք առաջարկում Սահմանադրության 213-րդ հոդվածը չեղյալ համարել եւ դադարեցնել ՍԴ դատավորների լիազորությունները։
- Այդ պատգամավորներն են առաջարկում։
- Այդ թվում՝ Դուք։
- Ըհը։
- Եվ ի՞նչ եք առաջարկում։
- Նրբություններ կան, իրավաբանական տեխնիկային ես ծանոթ չեմ, այդ տեխնիկան պետք է ճիշտ օգտագործենք, որպեսզի ժողովրդի իրավունքը՝ իշխանության միակ կրողը լինելու, կարողանանք իրականացնենք։ Հիմա իրավաբանական տեխնիկայի խնդիր պետք է լուծվի, որպեսզի ես կարողանամ հստակ պատասխանել։

Депутат фракции «Мой шаг» Овик Агазарян не в курсе, что является «соавтором» проекта Конституционных изменений
05/02/2020 19:35
Депутат фракции «Мой шаг» Овик Агазарян, который является одним из соавторов проекта закона «О внесении изменений в Конституцию Республики Армения», по крайне мере, его имя указано в числе 37 депутатов, которые предлагают признать недействительной статью 213 Конституции Армении, в результате чего, кроме Ваге Григоряна и Армана Диланяна, полномочия остальных судей Конституционного суда, будут прекращены, заявил, что не является соавтором этого проекта.
Корреспондент газеты «Грапарак» побеседовал в связи с этим вопросом с Овиком Агазаряном.
- Господин Агазарян, юристы, специалисты по конституционному праву уже успели высказать свою точку зрения о введенном немногим ранее в обращение проекте Конституционных изменений, отметив, что тем самым вы окончательно свергнете конституционный строй и обезглавите судебную власть.
- Откуда вы все это знаете, если мы не обсуждали проекты и собираемся сделать это на заседании 6 февраля.
- Проект опубликован, 37 депутатов предлагают признать недействительной статью 213 Конституции Армении.
- Я не в курсе этого, я знаю о другом проекте,  по поводу которого будет созвано внеочередное заседание.
- То есть, Вы не являетесь соавтором конституционных изменений? А почему там написано Ваше имя?
- Нет, я знаю о сути вопроса, но знаю, что внеочередное заседание состоится завтра.
- Вы с группой депутатов не предлагаете признать недействительной статью 213 Конституции и прекратить полномочия судей Конституционного суда?
- Это предлагают депутаты.
- В том числе и Вы.
- Ага.
- И что Вы предлагаете?
- Есть тонкости, я не знаком с юридической техникой, мы должны правильно использовать эту технику, чтобы суметь реализовать право народа – быть единственным носителем власти. Сейчас нужно решить проблему юридической техники, чтобы я смог ответить точно.