Լրագրող եղած ժամանակ ՍԴ-ի շուրջ իրավիճակն ընկալե՞լ եք այնպես, ինչպես հիմա, գրե՞լ եք այդ մասին. Գևորգ Պետրոսյանը՝ Հովակիմյանին
06/02/2020 14:52
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատամավոր Գևորգ Պետրոսյանն այսօր իմքայլական պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանից հետաքրքրվեց՝ 2015թ.-ին, երբ վերջինս լրագրող էր, ՍԴ-ի շուրջ իրավիճակն ընկալե՞լ է այնպես, ինչպես հիմա է ընկալում, և որպես լրագրող որևէ հրապարակմամբ անդրադարձե՞լ է ՍԴ կազմավորմանը։
Վահագն Հովակիմյանն, ի պատասխան, նկատեց.
«2015թ.-ին ես այլևս լրագրող չէի, «Ժողովուրդ» օրաթերթի փոխխմբագիրն էի: Դուք պետք է թերթեք «Ժողովուրդ» օրաթերթի համարները և հաստատ այնտեղ բազմաթիվ հրապարակումներ կգտնեք, բազմաթիվ խմբագրականներ կգտնեք այդ թեմայով»:
Գևորգ Պետրոսյանը նաև հետաքրքրվեց՝ եթե Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծում ասվում է ՍԴ դատավորների լեգիտիմ չլինելու մասին, այդ դեպքում ինչո՞ւ էր իշխանությունն արտոնյալ պայմաններով վաղաժամ թոշակի ուղարկում վերջիններիս։
«Դա պարզված ձեռք էր ՍԴ դատավորներին, դա պարզված ձեռք էր ճգնաժամը լուծելու ուղղությամբ, ինչը իրենք այս պահի դրությամբ դեռ չեն բռնել», - ասաց Վահագն Հովակիմյանը:

Как журналист, обращались ли вы к теме Конституционного суда, относились ли к ситуации вокруг КС так, как сейчас – Геворк Петросян обратился к Ваагну Овакимяну
06/02/2020 15:36
Депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян задал сегодня депутату фракции «Мой шаг» Ваагну Овакимяну вопрос, воспринимал ли он ситуацию вокруг Конституционного суда в 2015 году, когда он был журналистом, таким же образом как сейчас и обращался ли как журналист в какой-либо статье к теме Конституционного суда.
Ваагн Овакимян в ответ заявил:
«В 2015 году я не был уже журналистом, я занимал пост заместителя редактора газеты «Жоховурд» и там точно вы найдете многочисленные публикации на эту тему».
Геворк Петросян поинтересовался также, если в законопроекте о внесении изменений в Конституцию говорится о том, что судьи Конституционного суда нелегитимны, то почему власти отправляют их на досрочную пенсию на привилегированных условиях.
«Это – протянутая судьям Конституционного суда рука, это протянутая рука для разрешения кризиса, которую они в данный момент еще не взяли», - сказал Ваагн Овакимян.