ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ չընդունեց Սահմանադրության փոփոխությունների մասին նախագիծը
Ազգային ժողովում պատգամավորների մեկ քառորդի նախաձեռնությամբ ներկայացված «ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների մասին նախագիծն» առաջին ընթերցմամբ չընդունվեց։
Կողմ չքվեարկեց ոչ մի պատգամավոր, դեմ էր 36 պատգամավոր, ձեռնպահ՝ 87։
Քվեարկությունից առաջ ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը ձեռնպահ կքվեարկի, քանի որ կարծում է՝ «Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի լուծումը պետք է տրվի հանրաքվեի միջոցով»։
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն ասաց.
«Համաձայն Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 3 մասի՝ եթե Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովը չի ընդունում, ապա պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդի որոշմամբ՝ այն կարող է դրվել հանրաքվեի։ Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի ներկայացնելու մասին ԱԺ որոշումը քննարկելու համար խնդրում եմ սահմանված կարգով՝ խնդրում եմ հնարավորություն տալ ներկայացնել այդ նախագիծը»։

Парламент Армении не принял в первом чтении проект внесения изменений в Конституцию
Предложенный по инициативе одной четверти депутатов проект «О внесении изменений в Конституцию Республики Армения» не принят парламентом в первом чтении.
Никто из депутатов не проголосовал «за»: 36 депутатов проголосовали «против», 87 депутатов – воздержались.
До голосования вице-спикер парламента Ален Симонян отметил, что фракция «Мой шаг» воздержится от голосования, поскольку считает, что «создавшийся вокруг Конституционного суда кризис должен быть решен путем референдума».
Руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц  заявила:
«Согласно части 3 статьи 202 Конституции, если Национальное Собрание не принимает  проект изменений в Конституцию, то он может быть вынесен на референдум постановлением, принятым как минимум тремя пятыми голосов от общего числа депутатов. Для обсуждения постановления Национального Собрания о вынесении на референдум проекта изменений в Конституцию прошу дать возможность представить этот проект».