«Իրատես». Նախնական հաշվարկներով, իշխանությանը անհրաժեշտ կլինի մոտ 650 հազար «այո» քվե
«Իրատես» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, ՍԴ դատավորների՝ վաղաժամ կենսաթոշակի կամավոր անցնելու մասին օրենքը գործում է մինչև այս ամսվա վերջ: Այսինքն՝ ՍԴ դատավորները դեռ երկար ժամանակ ունեն՝ որոշելու, թե արդյոք ցանկանում են անցնել վաղաժամ թոշակի: Եվ, ահա, երեկվա նախաձեռնությամբ իշխանությունները դատավորներին պարզ հասկացրին՝ միևնույնն է, հանրաքվեի ընդունման պարագայում հեռացվելու են պաշտոններից:
Այնպես որ, ՍԴ դատավորները երկու տարբերակ ունեն՝ կա՛մ հրաժարականի դիմում ներկայացնել և գնալ ապահովված վաղ կենսաթոշակի, կա՛մ էլ հեռացվել սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով: Սա, իհարկե, տարբերակներից մեկն է, իսկ, ահա, մյուս տարբերակով էլ հանրաքվեն իսկապես տեղի կունենա:
Այդ դեպքում, հստակ ժամկետներ են մատնանշված, և, ըստ էության, սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն տեղի կունենա մայիսին, իսկ դրան արդեն կնախորդի քարոզարշավը՝ «այո» և «ոչ»-ի պայքարը: Իսկ, ահա, «Հանրաքվեի մասին» օրենքով՝ հանրաքվեի քարոզարշավը տևելու է 60 օր: Այնուհետև, ըստ նախնական հաշվարկների, իշխանությանը անհրաժեշտ կլինի մոտ 650 հազար «այո» քվե»»:

«Иратес»: По предварительным подсчетам, властям нужно 650 тысяч голосов «да»
Газета «Иратес» пишет, что закон о досрочном выходе на пенсию судей Конституционного суда действует до конца этого месяца. То есть, у судей КС есть еще достаточно времени, чтобы решить, хотят ли они выйти на досрочную пенсию. Вчерашней инициативой власти четко дали понять судьям, что в случае проведения референдума они все равно будут отстранены от должности.
Посему, у судей Конституционного суда есть два варианта – либо представить заявление об отставке и выйти на обеспеченную пенсию, либо быть отстраненным путем конституционных изменений. Это, конечно, один из вариантов, а по другому варианту – референдум действительно состоится.
В этом случае отмечаются четкие сроки и, по сути, референдум по изменениям в Конституцию состоится в мае. Этому будет предшествовать агитационная кампания по вынесенному на референдум вопросу – борьба «да» или «нет». Согласно закону «О референдуме», срок агитации по вынесенному на референдум вопросу – 60 дней. Потом, по предварительным подсчетам, властям необходимо будет обеспечить 650 голосов «да».