Ադրբեջանական համայնքի շփումները համանախագահ երկրների դեսպանների հետ որևէ գործոն չեն հանդիսանում. ՀՀ ԱԳՆ
07/02/2020 14:12
Ադրբեջանի կառավարության կողմից կազմակերպված ոչ կառավարական կազմակերպությունների (GONGO) գործունեությունը, ինչպիսի մտացածին անվամբ էլ նրանք ներկայանան, որևէ գործոն չի հանդիսանում խաղաղ գործընթացում, և ՀՀ ԱԳՆ-ն չի մեկնաբանում դրանց շփումներն իրենց երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի անդամների հետ։
Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ Ադրբեջանում ոչ կառավարական կազմակերպության ներկայացուցչի՝ դեսպանների հետ հանդիպման վերաբերյալ հարցին ի պատասխան:
«Հակամարտության կողմերի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է: Սկսած 1992 թվականից Արցախի իշխանությունները ԼՂ ընտրյալ ներկայացուցիչների կարգավիճակով մասնակցել են խաղաղ գործընթացին: ԼՂ իշխանությունները ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հետ մեկտեղ ստորագրել են հրադադարի հաստատման կոչ պարունակող Բիշքեկի արձանագրությունն, իսկ նույն՝ 1994թ.-ի ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթում, ամրագրվել է եռակողմ բանակցային ձևաչափը, որը բխում է 1994թ.-ի եռակողմ՝ ԼՂ, Ադրբեջան և Հայաստան հրադադարի համաձայնագրից», - նշել է նա:
Նշենք, որ Հայաստանի փորձագիտական շրջանակում ակտիվանում են քննարկումներն այն առնչությամբ, որ խաղաղ գործընթացում առավել մեծանում է ԼՂ ադրբեջանական համայնքի դերը, ինչի մասին են վկայում նաև համանախագահ երկրների դեսպանների հանդիպումը համայնքի ղեկավար Թուրալ Գյանջիալիևի հետ:

Contacts of Azerbaijani community with diplomats accredited in their country not a factor: Armenia’s MFA
07/02/2020 14:52
The activity of the government-organized non-governmental organization (GONGO), no matter with what name they come forth, is no factor in the peace process and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia is not commenting on their contacts with the members of the diplomatic corpus accredited in their country, spokesperson of Armenia’s MFA Anna Naghdalyan said, asked about the meeting.
“I repeat, Armenia’s position over conflicting sides is clear. Since 1992 the authorities of Artsakh participated in the peace process with the status of NK elected representatives. Nagorno-Karabakh authorities together with the RA and Azerbaijan signed the Bishkek protocol calling for ceasefire. In the same 1994 the OSCE Budapest Summit’s final document registered the trilateral negotiation format which stems from the 1994’s trilateral – NK, Azerbaijan and Armenia – ceasefire agreement,” Naghdalyan said.