ՀՀ-ն կպարտվի ՄԻԵԴ-ում. իր քաղաքացիների համար դատական պաշտպանություն չապահովելը կոնվենցիայի խախտում է․ Գոռ Հովհաննիսյան
10/02/2020 09:28
Քանի որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի ունի իր խախտված իրավունքների արդյունավետ դատական պաշտպանության իրավունք, ուստի ազատված դատավորներին նույնպես պետությունը պարտավոր է տրամադրել արդյունավետ դատական պաշտպանություն,  Facebook-յան իր էջում իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, Հագենի համալսարանի Գերմանական և եվրոպական սահմանադրական և վարչական իրավունքի, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի ամբիոնի դոցենտ, Բեռլինի Տնտեսագիտության և իրավունքի ինստիտուտի Ոստիկանության և անվտանգության կառավարման բաժնի դոցենտ Գոռ Հովհաննիսյանը։
«Իմ գերմանացի գործընկերների հետ պարբերաբար քննարկում եմ Հայաստանում տեղի ունեցող դեպքերը։ Նրանք անընդհատ հարցնում են, թե ինչ նորություն կա Հայաստանից )) Երեկ գիշեր Բուդապեշտից Դրեզդեն վերադառնալիս գնացքում քննարկում էինք հանրաքվեով ՍԴ դատավորներին պաշտոնից ազատելու թույլատրելիությունը։ Բոլորս համակարծիք էինք, որ դա ուղղակի աբսուրդ է։ Հետո սկսեցինք մտածել, թե աշխատանքից ազատված դատավորներն ինչպես կարող են պաշտպանել իրենց խախտված իրավունքները։ Շատ կարճ քննարկումից հետո հանգեցինք հետևյալ արդյունքին։
Քանի որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի ունի իր խախտված իրավունքների արդյունավետ դատական պաշտպանության իրավունք, ուստի ազատված դատավորներին նույնպես պետությունը պարտավոր է տրամադրել արդյունավետ դատական պաշտպանություն: Քանի որ նրանք աշխատանքից ազատվում են սահմանադրական փոփոխության միջոցով, ուստի ոչ մի սովորական դատարան չի կարող քննել այդ հարցը, քանի որ նրանց իրավասությունը չի հերիքում սահմանադրական նորմերը վերացնելու համար։ Դա կարող է անել միայն Սահմանադրական դատարանը։ Հետևաբար, քանի որ դատական պաշտպանության որևէ միջոց չկա, որը հնարավոր է սպառել, ՍԴ դատավորները կարող են անմիջականորեն անհատական դիմումով դիմել ՀՀ Սահմանադրական դատարան և Եվրոպական դատարան։ Բայց նրանց ազատվելու պատճառով չի լինի այդ դիմումը քննելու հնարավորություն ունեցող ՍԴ։ Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետությունն իր այդ քաղաքացիներին ընդհանրապես չի տրամադրի որևէ դատական պաշտպանություն, ինչը ՀՀ Սահմ․ 63-րդ հոդվածի կոպիտ խախտում է։ Ու արդեն զուտ այդ հիմքով Հայաստանի Հանրապետությունը կպարտվի Եվրոպական դատարանում, քանի որ երկրի ներսում սեփական քաղաքացիների համար դատական պաշտպանություն չապահովելը միաժամանակ Եվր․ Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի խախտում է։
Հետո ասինք, որ Եվրոպական դատարանի վճիռը, որով հաստատվում է կոնվենցիայի խախտում, Եվր․ Կոնվենցիայի 46-րդ հոդվածին համապատասխան պարտավորեցնում է պետությանը վերացնել խախտումը և հնարավորինս վերականգնել մինչև խախտումը գոյություն ունեցած վիճակը (restitutio in integrum), իսկ եթե կոնվենցիայի խախտումը դեռ շարունակվում է, ապա պետությունը պարտավոր է դադարեցնել այն։ Հարց՝ բայց ո՞նց։ Եվր․ դատարանի վճռից բխող պարտականությունները պետք է կատարվեն բոլոր պետական մարմինների կողմից իրենց իրավասությունների ոլորտում։ Եթե, օրինակ, վճռից բխում է, որ Եվր․ դատարանը մի իրավադրույթ հակակոնվենցիոն է համարում, ապա օրենսդիրը պարտավոր է ուղղել այդ կարգավորումը։ Եթե հակակոնվենցիոն է մի վարչական ակտ, ապա վարչական մարմինն ուժը կորցրած է ճանաչում այն՝ կիրառելով վարչական վարույթի մասին ազգային օրենքը. հակակոնվենցիոն վարչական պրակտիկան պետք է փոխվի։ Սկսեցինք մտածել, թե ինչ պիտի լինի, եթե Եվր․ դատարանը հակակոնվենցիոն ճանաչի հանրաքվեով ընդունված նոր կարգավորումը։ Բնականաբար այն պիտի ուղղվի, բայց ո՞նց։ Նորից հանրաքվե պիտի անցկացվի ու նորմը հետ փոխվի՞։ Իսկ ո՞վ կերաշխավորի հանրաքվեի արդյունքները։ Իսկ գուցե ԱԺ-ն ինքը՞ պիտի նորից վերականգնի նախկին կարգավորումը։ էս դեպքում սկզբունքորեն հնարավոր է։ Իսկ եթե խոսքը վերաբերեր միայն հանրաքվեով փոփոխության ենթակա նորմերին, ապա ի՞նչպես պիտի վերականգնվեր մինչև խախտումը գոյություն ունեցած վիճակը․․․
Ու էսպես մոտ 15 իրավաբաններով լրիվ խճճվեցինք էս աբսուրդ վիճակից ու որոշեցինք մի քիչ քնել», -գրել է Հովհաննիսյանը:

Армения проиграет в ЕСПЧ: необеспечение судебной защиты своих граждан является нарушением Европейской конвенции – Гор Ованнисян
10/02/2020 13:52
Каждый гражданин Республики Армения имеет право на эффективную судебную защиту нарушенных прав, посему государство обязано обеспечить также эффективную защиту для отстраненных от должности судей. Об этом написал на своей странице в Facebook доктор юридических наук, доцент кафедры немецкого и европейского конституционного и административного права, а также кафедры международного права Хагенского университета, доцент кафедры управления полицией и безопасностью Берлинского института экономики и права Гор Ованнисян.
«Я периодически обсуждаю со своими немецкими коллегами происходящие в Армении события. Они постоянно спрашивают, какие новости есть из Армении. Вчера вечером, возвращаясь из Будапешта в Дрезден, мы обсуждали в поезде правомерность освобождения от должности судей Конституционного суда посредством референдума. Мы все пришли к единому мнению, что это просто абсурд. Потом начали думать, как могут отстраненные от должности судьи защитить свои нарушенные права. После короткого обсуждения мы пришли к следующему заключению.
Учитывая, что каждый гражданин Республики Армения имеет право на эффективную судебную защиту нарушенных прав, государство должно также обеспечить эффективную судебную защиту отстраненным от работы судьям. Поскольку они отстраняются от должности путем внесения поправок в Конституцию, посему ни один обычный суд не может рассматривать этот вопрос, их полномочия недостаточны для отмены конституционных норм. Это может сделать только Конституционный суд.
Следовательно, поскольку нет какого-либо способа судебной защиты, который может быть применен, судьи Конституционного суда могут непосредственно обратиться личным заявлением в Конституционный суд Армении и Европейский суд по правам человека. Однако из-за их отстранения не будет Конституционного суда, который имеет возможность рассмотреть их заявления. То есть, Республика Армения не предоставит этим своим гражданам вообще никакой судебной защиты, что является грубым нарушением статьи 63 Конституции Республики Армении. И уже лишь на этом основании Республика Армения проиграет в Европейском суде, поскольку неспособность обеспечить судебную защиту граждан внутри страны является одновременно нарушением статьи 6 Европейской конвенции по правам человека», - написал он.
Он отметил, что постановление Европейского суда, которым подтверждается нарушение 46-й статьи Европейской конвенции по правам человека обязывает надлежащим образом государство устранить нарушение и восстановить насколько возможно ситуацию, которая существовала до нарушения (restitutio in integrum), а если нарушение Конвенции все еще продолжается, то государство обязано прекратить это.
«Вопрос в том, как? Вытекающие из вердикта Европейского суда обязанности должны выполняться всеми государственными органами в сфере их правомочий. Если из вердикта вытекает, что Европейский суд считает антиконвенционным какое-либо правовое положение, то исполнительный орган обязан исправить это регулирование. Если какой-либо административный акт является антиконвенционным, то административный орган признается утратившим силу с применением национального закон об административном производстве – должна быть изменена антиконвенциональная административная практика. Мы начали думать над тем, что произойдет, если Европейский суд признает принятую референдумом новую регулировку антиконвенционной.
Естественно, она должна быть исправлена, но как? Снова должен быть проведен референдум и изменена норма? А кто будет гарантировать результаты референдума? А может, Национальное Собрание само должно восстановить прежнюю регулировку? В этом случае принципиально возможно. А если речь касается только подлежащих изменению референдумом норм, то как должна быть восстановлена ситуация, которая существовала до нарушения…
И так мы – 15 юристов – полностью запутались в этой абсурдной ситуации и решили немного отдохнуть», - написал Гор Ованнисян.