Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը հաստատել է Սորոսի հիմնադրամի հետ համագործակցության փաստը
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը խոստովանել է, որ այն աշխատում է ամերիկացի ֆինանսիստ Ջորջ Սորոսի «Վերածնունդ» հիմնադրամի հետ, հայտնում է Strana.ua- ն:
Հրատարակության համաձայն՝ այդ մասին վկայում են գլխավոր դատախազության գրասենյակի կողմից Ուկրաինայի արդարադատության նախարարության ղեկավարի նախկին տեղակալ Վոլոդիմիր Բոգատիրի երկու հայտերի պաշտոնական պատասխանները:
Այսպես՝ առաջին հայտի հունվարի 30-ին տրված պատասխանում գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ Սորոսի հիմնադրամն օգնել է կազմակերպել արտաքին գործուղումներ գերատեսչության աշխատակիցների համար:
«Հիմնադրամը նպաստել է դատախազության մարմինների աշխատողների պաշտոնական գործուղումների կազմակերպմանը (մասնակիցները գումար չեն ստացել)», - ասվում է փաստաթղթում:
Փետրվարի 10-ով թվագրված երկրորդ պատասխանի մեջ, գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ չի պահում իր աշխատակիցների արտասահմանյան գործուղումների վերաբերյալ գրառումները:
«Ուկրաինայի դատախազության մարմինների աշխատակիցների օտարերկրյա գործուղումների, և ֆինանսավորման հատուկ աղբյուրների վերաբերյալ գրառումները չեն պահպանվում, ինչի կապակցությամբ անհնար է տեղեկատվություն տրամադրել պահանջվող չափանիշների վերաբերյալ, ներառյալ տրամադրել Ուկրաինայի գլխավոր դատախազության այն աշխատակիցների ցուցակը, որոնք արտասահմանյան գործուղումների էին մեկնել, որոնց օգնությունը տրամադրվել է «Վերածնունդ» միջազգային հիմնադրամի կողմից », - ասվում է փաստաթղթում:
Միևնույն ժամանակ, պատասխանում նշված է, որ օգնությունը վերաբերում էր «դատախազության աշխատակիցների մասնակցությանն այն միջոցառումներին, որոնք համապատասխան ոլորտներում փորձ ձեռք բերելու գործողություններին: Մասնավորապես, միջազգային քրեական դատարանի հետ համագործակցության հաստատման վերաբերյալ»:
Ավելի վաղ՝ հունվարի 2-ին, հաղորդվել էր, որ Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը դադարեցրել է գոյությունը, դրա փոխարեն ստեղծվել է գլխավոր դատախազի գրասենյակը:

Генпрокуратура Украины подтвердила факт сотрудничества с фондом Сороса
Генеральная прокуратура Украины признала, что сотрудничает с фондом американского финансиста Джорджа Сороса «Возрождение», сообщает «Страна.ua».
По данным издания, об этом свидетельствуют официальные ответы офиса генпрокурора на два запроса бывшего замглавы минюста Украины Владимира Богатыря.
Так, в ответе от 30 января на первый запрос генпрокуратура сообщает, что фонд Сороса помогал организовать загранкомандировки сотрудникам ведомства.
«Фонд способствовал организации служебных заграничных командировок работников органов прокуратуры (денежные средства участники не получали)», - говорится в документе.
Во втором ответе от 10 февраля офис генпрокурора сообщает, что не вел учета загранкомандировок своих сотрудников.
«Учет иностранных служебных командировок (…) работников органов прокуратуры Украины, и конкретным источникам финансирования не ведется, в связи с чем невозможно выделить информацию по запрашиваемым критериям, в т.ч. предоставить перечень работников Генеральной прокуратуры Украины, находившихся в зарубежных служебных командировках, содействие в которых предоставлялось Международным фондом «Возрождение», - отмечается в документе.
В тоже время, в ответе указано, что содействие касалось «участия работников прокуратуры в мероприятиях, направленных на получение опыта в сферах, которые являются актуальными для работы ведомства. В частности, относительно налаживания сотрудничества с Международным уголовным судом».