«Իրատես». Ի՞նչ է լինելու, եթե նախքան հանրաքվեն սահմանադրական դատարանի նախագահն ու դատավորները հայտարարեն, որ դադարեցնում են պաշտոնավարումը
11/02/2020 10:18
«Իրատես» թերթը գրում է. «Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե նախաձեռնելուց առաջ իշխանությունը, ըստ երևույթին, մեկ հանգամանք հաշվի չի առել. ի՞նչ է լինելու, եթե նախքան հանրաքվեն սահմանադրական դատարանի նախագահն ու դատավորները հայտարարեն, որ դադարեցնում են պաշտոնավարումը: «Իրատեսը» հարցն ուղղեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին:
Ի պատասխան ասացին, որ իրավակարգավորումների մասով այս պահին մեկնաբանություն չեն տալիս: Օրենսդրություն գրողների մտքի ծայրով երևի անցած էլ չի լինի, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահին ու դատավորներին հեռացնելու համար օրերից մի օր հանրաքվե է անցկացվելու, ու հենց դա է պատճառը, որ «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքի «Հանրաքվեի չեղարկման» մասին դրույթներում նմանօրինակ իրավիճակի վերաբերյալ ոչինչ գտնել հնարավոր չէ: Եթե սովորական ընտրությունների դեպքում՝ խորհրդարանական, ՏԻՄ և այլն, օրենքը սահմանում է, որ թեկնածուն ինքնաբացարկ կարող է ներկայացնել ընտրությունից տասն օր առաջ, ապա այս դեպքում որևէ նորմ կամ տրամաբանություն չի գործում:
Եթե դատավորները մինչև փետրվարի 27-ն օգտվեն վաղաժամ կենսաթոշակի օրենքից, ապա հանրաքվեն չեղյալ կհայտարարվի: Բայց եթե դրանից հետո ՍԴ դատավորներն ուղղակի հայտարարեն, որ դադարեցնում են պաշտոնավարումը, ապա հանրաքվեն պետք է տեղի ունենա: Իսկ թե ինչ տրամաբանությամբ, պատասխան ոչ ոք չունի»:

«Иратес»: Что произойдет, если председатель и судьи КС до референдума объявят о прекращении полномочий
11/02/2020 12:06
Газета «Иратес» пишет, что до инициирования референдума по поправкам в Конституцию власти, судя по всему, не учли одно обстоятельство, что произойдет, если председатель и судьи Конституционного суда до референдума объявят о прекращении своих полномочий. Издание обратилось в этой связи в Центральную избирательную комиссию. В ЦИК заявили в ответ, что в данный момент не комментируют правовые урегулирования.
«Наверное, тем, кто писал законодательство, даже в голову не приходила мысль, что для отстранения председателя и судей Конституционного суда когда-нибудь может быть проведен референдум и именно в этом причина того, что в положении «Отмена референдума» конституционного закона «О референдуме» ничего об аналогичной ситуации нельзя найти. Если в случае обычных выборов – парламентских, в органы местного самоуправления – закон устанавливает, что кандидат может взять самоотвод за десять дней, то в этом случае какая-либо норма или логика не действуют.
Если судьи до 27 февраля воспользуются законом о досрочном выходе на пенсию, то референдум будет отменен. Однако если судьи КС объявят о прекращении своих полномочий после этого, то референдум должен состоятся. А по какой логике, ни у кого ответа нет», - пишет газета.